Dom jednorodzinny to rodzaj budynku, który w sezonie grzewczym musi być w sposób odpowiedni docieplony. Ponadto przez cały rok niezbędny jest też dostęp do ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem jest instalacja centralnego ogrzewania, która zapewni zarówno podgrzanie wody, jak i podwyższenie temperatury w pomieszczeniach. Jak wykonuje się tego typu układ w domach jednorodzinnych?

Z jakich elementów składa się instalacja c.o.?

Domowa instalacja centralnego ogrzewania to bardzo wygodne rozwiązanie dla użytkowników budynku. Taki układ daje bowiem możliwość komfortowego korzystania z ciepłej wody oraz równie łatwego zwiększania temperatury we wnętrzach. Zanim jednak taka możliwość będzie dostępna, niezbędny jest przede wszystkim wybór odpowiedniego kotła. Może być on zasilany paliwami stałymi i płynnymi, a także gazem czy nawet prądem elektrycznym. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na moc, która określa wydajność kotła.

Oprócz kotła ważne są też rury, jakie dobierzemy do transportowania wody w układzie centralnego ogrzewania. W sposób właściwy przewody dopasuje i zamontuje w domu firma Eko-Instal Technika grzewcza. Specjaliści zajmujący się wykonawstwem instalacji centralnego ogrzewania zadbają też o przygotowanie odpowiedniego systemu rozprowadzania rur. Mogą być one bowiem w instalacji c.o. łączone trójnikami albo rozdzielaczami. W jaki sposób układa się je w domach jednorodzinnych?

Budowa instalacji centralnego ogrzewania w domu

Kocioł ze względu na jego charakterystykę przeważnie w domach jednorodzinnych umieszczany jest w kotłowni. W specjalnie wydzielonym pomieszczeniu znajdziemy też rury, które następnie ukrywa się w ścianach i prowadzi do punktów odbioru. Mogą to być grzejniki, ale nie tylko. Często wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem przy instalacjach c.o. jest ogrzewanie podłogowe. W takim wypadku niezbędne jest połączenie przewodów obu układów w celu wydajnego transportowania ciepłej wody.

Dodatkowe akcesoria w postaci zaworów bezpieczeństwa i odcinających muszą być natomiast zamontowane w taki sposób, by dostęp do nich nie był utrudniony. Właściwie przygotowana instalacja centralnego ogrzewania będzie rozwiązaniem przede wszystkim komfortowym, ale też wydajnym w przypadku domów jednorodzinnych. Używanie kotła do podgrzewania wody użytkowej i jednocześnie zwiększania temperatury pomieszczeń jest też rozwiązaniem oszczędnym. Należy przy tym pamiętać, że tradycyjne kotły można zastąpić nowoczesną pompą ciepła. W takim układzie koszty użytkowania instalacji c.o. są minimalne.