Blog Panoramy Firm

Jak zaoszczędzić na materiałach budowlanych?

Materiał partnera
2019-06-25
sklep budowlany

Budowa domu dla wielu jest najdroższą inwestycją w ciągu całego życia. Większość z nas jest zmuszona brać kredyt, a jego spłacanie może potrwać kilkanaście – jak nie kilkadziesiąt – lat. Kosztów robocizny nie jesteśmy w stanie obcinać, dlatego warto skupić się na materiałach budowlanych. W jaki sposób kupować, aby były jak najtańsze, ale nadal miały wysoką jakość?

Wszystko w jednym miejscu?

Najlepszym sposobem jest zakupienie wszystkich materiałów budowlanych w jednej hurtowni. Przedsiębiorstwa bardzo często oferują zniżki w przypadku bardzo dużych zamówień, dlatego można zaoszczędzić nawet na najwyższej jakości materiałach. Przykładem może być hurtownia Agrobud, która łączy w sobie kilka różnych działów, między innymi armaturę sanitarną, podstawowe materiały budowlane, wyroby hutnicze oraz artykuły elektryczne. Decydując się na złożenie zamówienia w jednym punkcie, mniej zapłaci się również za dostawę – niekiedy jest ona nawet całkowicie bezpłatna.

Prestiż firmy nie równa się jakości!

Należy pamiętać, że często przepłacamy za materiały tylko dlatego, że zostały wprowadzone na rynek przez znane na całym świecie marki. Warto jednak dać szansę również innym producentom, których wyroby dopiero zyskują popularność. Dotyczy to nie tylko samych materiałów, ale również sklepów budowlanych. W przypadku prywatnych przedsiębiorstw mamy możliwość negocjacji ceny, o czym zwykle nie mam mowy, kiedy wybieramy się do sieciówki. Poszukując wysokiej jakości materiałów budowlanych, warto popytać znajomych oraz prześledzić fora internetowe, na których ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z budową i późniejszą eksploatacją domu.

Na co powinieneś uważać?

Przede wszystkim nie wolno oszczędzać za wszelką cenę, nie zwracając uwagi na to, co wkładamy do przysłowiowego koszyka. Materiały budowlane to inwestycja na lata, więc powinny cechować się nie tylko wysoką jakością w momencie zakupu, ale również odpornością na działanie niesprzyjających warunków środowiska oraz upływ czasu. Zamawianie tanich zamienników marnej jakości może i pozwoli zaoszczędzić w czasie budowy, ale najczęściej generuje dodatkowe koszty już po kilku latach użytkowania obiektu.

 

Czujnym należy być również wtedy, kiedy materiały budowlane kupuje w naszym imieniu wykonawca. Nie zawsze jest on uczciwy względem klienta, choć oczywiście nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka. Żeby mieć pewność, że nie przepłacić, najlepiej na bieżąco śledzić ceny w hurtowniach i porównywać je między poszczególnymi punktami. Warto pamiętać, że wykonawcy bardzo często mają satysfakcjonujące rabaty w hurtowniach, w których robią regularne zakupy dla inwestorów.