Budowa domu wiąże się z kosztami, nerwami, ale przede wszystkim z wieloma obowiązkami. Już same przygotowania do budowy mogą być bardzo męczące. Inwestora czekają formalności, które trzeba wypełnić przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, nie mówiąc o wyborze dobrej ekipy budowlanej, która spełni nasze wymagania i wszystkie prace wykona zgodnie z projektem. Sam projekt też trzeba wybrać bądź zamówić.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

Przed wyborem konkretnego projektu domu, warto aby inwestor się zastanowił, na czym przede wszystkim mu zależy. W przypadku pierwszej tego typu budowy można przejrzeć gotowe projekty domów, których wiele można znaleźć w internecie, bądź magazynach tematycznych. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego biura architektonicznego. Ważne, aby biuro, od którego projekt zostanie kupiony, dotrzymywało wyznaczonych terminów oraz oznaczało się profesjonalizmem oraz doświadczeniem. Tego typu biurem jest ColorInwestprojekt, który na rynku istnieje od ponad dwudziestu lat. Jest to kontynuacja biura projektów „ABP Inwestprojekt”, które na rynku działało od 1990 roku. Firma Color Inwestprojekt współpracuje z wieloma zdolnymi młodymi architektami oraz projektantami branżowymi (drogowcami, konstruktorami, specami od instalacji sanitarnych itp.). Dzięki temu mogą oni zapewnić swoim klientom projekty kompletne. Dzięki ciągłemu rozwojowi firmy, jak i samych jej pracowników, biuro może oferować zainteresowanym najnowsze rozwiązania technologiczne, a także projektowe. Dzięki temu prace tej firmy są w pełni dopracowane, a projekty można wybrać od klasycznych, po te niebanalne, stylowe i nowoczesne.

Wykonując nowy projekt

Zamawiając nowy projekt, zwrócić uwagę należy na kilka ważnych aspektów. W pierwszej kolejności ważną informacją będzie wielkość rodziny oraz budżet, jaki ma zostać przeznaczony na budowę oraz wykonanie projektu. Istotne dla projektanta będą wszelkie pomieszczenia dodatkowe (takie jak warsztat, czy pracownia). Zastanawiając się nad rozwiązaniami do swojego domu, można poprosić projektanta, o poprzednio realizowane prace. Można je wykorzystać jako inspiracje. Architekt powinien znać wszelkie obowiązujące uwarunkowania prawne. W związku z tym warto brać pod uwagę jego zdanie i nie upierać się przy własnym. Jego doświadczenie pozwala także na odpowiednią ocenę pomysłów inwestora. Sugestii w tej sprawie też powinno się słuchać. Doświadczony projektant może nie tylko zwrócić uwagę na złe pomysły, ale także zaproponować alternatywne ich rozwiązanie.