Drewno to najczęstszy materiał, z którego tworzy się budynki. Wyróżnia się domy szkieletowe, kanadyjskie, z bali, ryglowe czy pasywne. Gotowe drewniane domy, jeśli tylko są odpowiednio izolowane, mogą być użytkowane przez cały rok. Niektóre projekty zapewniają także pełną energooszczędność np. konstrukcje pasywne.  Jak wygląda ich projekt, a także budowa?

Jak zaprojektować drewniany całoroczny dom? Budowa i materiały budowlane

Każda budowa domu powinna się zacząć od utworzenia projektu. Z reguły projekty domów szkieletowych czy kanadyjskich zbudowane są ze słupów z bali, które są ustawione przy zachowaniu odległości 2,3 m. Często są połączone podwójnymi belkami stropowymi. Dzięki nim konstrukcja jest stabilna. Czasem rozlokowanie słupów jest inne. Dotyczy to przypadku otwartej przestrzeni codziennego użytku. Wówczas zamiast słupów ich funkcje przejmuje ściana kominowa. Warto wiedzieć, że drewniane domy mogą być letniskowe i całoroczne. Nierzadko skonstruowane są z połączenia drewna, cegły czy betonu komórkowego.

Domy z bali składają się także z wytrzymałych ścian zewnętrznych. Za ich izolację termiczną (ocieplenie) odpowiada warstwa wełny o grubości co najmniej 20 cm. Zwykle dostępne projekty zakładają budowę ścian z drewna lub tzw. szkieletowych, drewniany strop i blaszane zadaszenie. Projekty całorocznych drewnianych domów zwykle nawiązują do stylu góralskiego. Zazwyczaj decydują się na nie właściciele działek w pobliżu gór czy jezior, ale nie tylko. Są nie tylko estetyczne na zewnątrz, ale też wewnątrz dzięki wyposażeniu w stylu folklorystycznym. Oprócz kuchni i sypialni często zawierają również spiżarnie czy kotłownie. Wysokiej jakości materiały budowlane sprawiają, że mogą być zamieszkiwane przez cały rok. Warto wobec tego zapoznać się z ofertą producentów domów drewnianych.

Etapy budowy domów z drewna

Budowa domów z drzewa wybranego gatunku zaczyna się od wytyczenia obiektu budowlanego. Następnie przeprowadza się wykopy pod fundamenty budynku. Wypełnia się je żwirem bądź betonem odpowiedniej grubości. Potem przygotowuje się szalunki do fundamentowych ław. Prace te trwają ok. 2 dni. Kolejnym etapem jest wzmocnienie ław stalowym zbrojeniem, a potem wypełnienie ich betonem. Następnie pokrywa się je izolacyjną masą w formie papy, na której muruje się ścianę fundamentową. W środku chroniona jest preparatem, który zabezpiecza ją przed wilgocią. Wcześniej montuje się instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Kolejny etap to instalacja ocieplenia np. styropianem, której dokonuje np. serwis ogrzewania. Wyrównuje się poziom wokół przepierzenia i przygotowuje się miejsce dla słupów i kominów. Umieszcza się wieniec ze stali na wysokość ściany fundamentowej, a powierzchnię usztywnia się siatką ze stali i zalewa dodatkowo betonem.

Po etapie fundamentów montuje się obiekt. Do postawienia ścian np. z desek elewacyjnych używa się dźwigu. Potem montuje się zadaszenie wraz z umieszczeniem tzw. wieńca. Po zainstalowaniu i wymurowaniu komina zadaszenie pokrywa się specjalną osłoną, a potem blachodachówką. Później dokonuje się stolarki okiennej i drzwiowej. Kolejne etapy prac budowlanych przeprowadza się już w środku obiektu. Do prac zaliczają się m.in. pokrycie stropu i strychu deskami elewacyjnymi (stropo-podłogowymi), czy instalacja ogrzewania. Cena domów z drewna jest różna i zależy od firmy budowlanej oraz metrażu. Zwykle czas trwania prac (w stanie surowym) wynosi ok. 2-3 tygodni. Do tego należy doliczyć min. miesiąc prac deweloperskich.