Przydomowa oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla klasycznego szamba. Jest szczególnie polecana w przypadku domów jednorodzinnych, w których obrębie nie ma możliwości przyłączenia kanalizacji. Nie tylko pozwalają na odprowadzanie odpadów, ale też zapobiegają zatruwaniu środowiska naturalnego. Jakie są ich zalety i w jaki sposób można je zbudować?

Jak zbudować?

Budową przydomowej oczyszczalni ścieków powinna zająć się przede wszystkim osoba doświadczona, gdyż najmniejszy błąd może negatywnie wpływać na jej skuteczność. Warto pomyśleć o niej już podczas budowy domu, gdyż uwzględniając ją na planie zagospodarowania, unikniemy zbędnych formalności. Decydując się na usługi profesjonalnej firmy, nie musimy martwić się o żadne kwestie techniczne. Naszym jedynym zadaniem będzie wybranie dogodnej lokalizacji.

 

Typy domowej oczyszczalni ścieków:

  •         drenaż rozsączający;
  •         filtr piaskowy;
  •         filtr gruntowo-korzeniowy;
  •         złoże biologiczne;
  •         komora osadu czynnego.

 Montaż oczyszczalni obejmuje:

  •         dostosowanie lokalizacji oczyszczalni do preferencji właściciela oraz możliwości działki;
  •         wykonanie niezbędnych wykopów;
  •         układanie gotowych modułów oraz rur;
  •         zasypanie wykopu;
  •         próbne uruchomienie systemu.

Należy pamiętać, że konstrukcja powinna być stabilna oraz szczelna, aby nie dopuścić do przeciekania zanieczyszczeń do środowiska.  Kompleksowym budowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków zajmuje się między innymi firma Bartosza Jankowiaka, której siedziba znajduje się w miejscowości Rojęczyn. Specjaliści zaproponują optymalne rozwiązanie dla każdego klienta i zajmą się montażem.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków decydują się zazwyczaj osoby, którym nie odpowiada konstrukcja tradycyjnego szamba. Może ono nie tylko generować nieprzyjemne zapachy, ale przy niewłaściwej konstrukcji stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników oraz środowiska. Zaletą są również niskie koszty eksploatacji oczyszczalni. Jej budowa zwraca się już po kilku latach. Współczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków wykorzystują innowacyjne technologie, dlatego woda z nich pochodząca nie jest nawet w najmniejszym stopniu szkodliwa dla przyrody. Materiał może być bez problemu odprowadzany do studzienki lub cieku wodnego. A co dzieje się z osadem? Tutaj również nie ma większego problemu. Podczas gdy tradycyjne szambo szybko się zapełnia (niekiedy nawet co miesiąc) – osad pierwotny z przydomowej oczyszczalni ścieków wywozimy rzadziej niż raz do roku, w zależności od wielkości zbiornika oraz ilości osób, które korzystają z gospodarstwa domowego.