Jak znaleźć dobrą i tanią firmę budowlano-remontową?

2019-08-02
firma remontowa

Sprawne przeprowadzenie remontu oraz budowy domu wymaga sporego nakładu pracy i fachowej wiedzy. Aby cały proces przebiegł bezusterkowo, a obiekt budowlany był zakończony w terminie, najlepiej skorzystać z usług firmy budowlano-remontowej. Jak zatem znaleźć dobre przedsiębiorstwo, które wykona wysokiej jakości projekt? Jak znaleźć dobry i tani zakład?

Gdzie szukać przedsiębiorstwa budowlano-remontowego?

Firmy remontowe oferujące renowacje i remonty działają najczęściej na obszarze większych miast. Poszukiwania należy jednak rozpocząć od przeprowadzenia ankiety u znajomych. Możliwe, że któryś z nich wykonał w ostatnim czasie prace budowlano-remontowe i może polecić dobrą ekipę remontową. Dzięki temu zna się już od samego początku jej zalety oraz doświadczenie. Pomocne w tej sprawie będą także strony internetowe. Udostępnione na nich formularze pozwalają na zadanie pytania i otrzymanie od razu wyceny usługi. W ten sposób będzie można porównać różne oferty i wybrać najkorzystniejszą. Ciekawą opcją w tym względzie są specjalne kalkulatory. Usług remontowych można również szukać na lokalnych forach internetowych. Zaletą tego rodzaju stron jest możliwość poznania cennych wskazówek i zasad kierujących pracami na poszczególnych etapach. Użyteczne poza tym będą branżowe portale, na których można przejrzeć wystawiane przez wykonawców ogłoszenia. Z reguły dołączane są do nich cenniki usług remontowych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze firmy remontowej?

Rynek budowlano-remontowy wciąż się rozwija. Dlatego też powstają stale nowe przedsiębiorstwa świadczące usługi remontowe. Wybór najlepszej firmy remontowej może być przez to utrudniony. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Zaliczają się do nich:

  • Kwalifikacje i świadectwa. Firma remontowa powinna się składać z pracowników specjalizujących się w różnych branżach. W zespole powinien się znaleźć m.in. murarz, dekarz, hydraulik czy glazurnik.
  • Doświadczenie. Warto poznać wykonane wcześniej przez przedsiębiorstwo prace. Jeśli jest to możliwe, można się w tym celu skontaktować z jego poprzednimi klientami. Można także poprosić o portfolio. Niektóre firmy remontowe umieszczają informacje o wykonanych inwestycjach na swojej stronie firmowej.
  • Opinie. Przydatne będzie zdanie znajomych lub internautów udzielających się na forach internetowych.
  • Zaplecze. O profesjonalizmie zakładu świadczy używany, zaawansowany technologicznie sprzęt.
  • Oferta i cennik usług remontowych.

W niektórych przypadkach nawet zastosowanie się do powyższych rad nie uchroni przed błędami lub usterkami. W takim przypadku można zatrudnić inżyniera, który oceni stan prac i sporządzi odpowiedni protokół. Pozwoli to na dalsze negocjacje z wykonawcą lub posłuży ewentualnie za dowód przy rozpatrywanym przez sąd sporze.

Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając firmę  remontową?

Jeżeli ekipa remontowa została już wybrana, należy ustalić kolejne kwestie. Przydatne podczas dalszych rozmów będzie udostępnienie projektu oraz zakresu planowanych prac remontowych. Wówczas możliwe będzie sporządzenie kosztorysu wraz z wycenionymi usługami. Przy wyborze zespołu dobrze jest zwrócić jeszcze uwagę na planowany termin wykonania prac. Gdy już się rozpoczną, warto kontrolować ich postęp. Przy omawianiu szczegółów współpracy, opłaca się zapytać o materiały budowlane. Z reguły ekipy remontowo-budowlane zaopatrują się w nie we własnym zakresie. Jeśli jednak nie, ich aprowizacją musi się zająć inwestor. Ostatnim krokiem przy wyborze firmy remontowej jest sporządzenie umowy. Przed jej podpisaniem należy sprawdzić, czy zawiera omówienie planowanych prac, cennik oraz czas wykonania. Dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na sposób płatności i jej etapy oraz ewentualne kary za niedotrzymanie ustaleń transakcji.

Wykonaniem remontu najlepiej zajmie się profesjonalna firma remontowa. Przed podpisaniem z nią umowy należy sprawdzić, czy gwarantuje usługi wysokiej jakości i czy w razie jakichkolwiek usterek, ich naprawa jest wliczona w koszty.