Jak budować salę gimnastyczną?

Materiał partnera
2019-07-16

Sala gimnastyczna to bardzo ważne miejsce w każdej szkole. Odbywają się w niej nie tylko lekcje wychowania fizycznego, ale także zajęcia dodatkowe – na przykład treningi gier zespołowych. Właściwie zbudowana sala jest w pełni bezpieczna dla uczniów i pozwala na organizację międzyszkolnych zawodów w przeróżnych dyscyplinach. O czym należy pamiętać podczas projektowania i budowy?

Wymiary sali gimnastycznej

Wielkość sali ma duże znaczenie, gdyż powinna być dostosowana do poszczególnych dyscyplin sportowych. W zależności od projektu jest to od 12x24 metrów do 18x36 metrów. Im większa, tym lepiej – będzie można ją dobrze zagospodarować i zaaranżować. Zwykle graniczeniem jest wielkość terenu należącego do szkoły oraz budżet przeznaczony na rozbudowę lub remont budynku. Sala gimnastyczna powinna być budowana w taki sposób, aby:

  •     na jednej ze ścian móc zamontować drabinki gimnastyczne;
  •     była intensywnie oświetlona i wietrzona (duża ilość dobrze zabezpieczonych okien oraz rozbudowany system wentylacji);
  •     pomieściła co najmniej jeden rząd ławeczek (a nawet całą trybunę);
  •     wielkość dawała możliwość gry w kosza, piłkę ręczną, siatkówkę itd. (należy wziąć pod uwagę nie tylko rozmiary boiska, ale też miejsce, które jest potrzebne na zamontowanie bramek lub koszy).

Podczas projektowania sali gimnastycznej, należy uwzględnić również zaplecze, na którym będzie przechowywane niezbędne wyposażenie w postaci piłek, materacy, czy też innych przedmiotów niezbędnych podczas lekcji wychowania fizycznego. Najlepiej, aby wejście do niego było wyznaczone bezpośrednio z sali, będzie to ułatwienie dla uczniów i nauczycieli. W pobliżu zali gimnastycznej powinny znajdować się również szatnie (osobna dla chłopców i dziewcząt) oraz toaleta.

Zalety dobrze zbudowanej i wyposażonej sali

Przykładem dobrze zbudowanej sali gimnastycznej może być ta, która znajduje się przy szkole podstawowej nr 7 w Łomży. Jej długość wynosi ponad 61 metrów! Ma ona ogromne znaczenie nie tylko dla uczniów szkoły, ale całego miasta i regionu, gdyż wymiary i sposób budowy umożliwiają organizację zawodów sportowych na poziomie wojewódzkim. Jest to jedną z największych zalet dobrych sal gimnastycznych. Realizacją projektu zajmowała się polecana na rynku firma Mk-Bud, której siedziba znajduje się w Białymstoku. Co ważne, prace budowlane objęły również zagospodarowanie terenu, tworząc funkcjonalny i wygodny plac manewrowy, parkingi, ciągi pieszych, a  także uzupełnienie w postaci terenów zieleni. W ten sposób całość jest nie tylko praktyczna, ale też dobrze prezentuje się wizualnie i wyróżnia na tle innych szkół w tym rejonie.

Opracowanie artykułu:

Mk-Bud Firma budowlana

Bitwy Białostockiej 4a/103, 15-103 Białystok podlaskie
e-mail
www