Remont to nie tylko sposób na odświeżenie swojego lokum. Regularne wykonywanie prac remontowych pozwala na zachowanie dobrego stanu budynku przez wiele lat. Domy, które nie są odnawiane, bardzo szybko niszczeją i wyglądają nieestetycznie. Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i dachu oraz elewacji. Jakie czynności trzeba przeprowadzać i co ile lat powinieneś to robić?

Powierzchowny remont – kiedy go robić?

Poprzez remont powierzchowny rozumiem wyłącznie odświeżenie domu. Zwykle polega ono na ponownym malowaniu ścian i sufitów oraz wyeliminowaniu widocznych usterek np. wymianie pościeranych już paneli podłogowych i elementów dekoracyjnych. Tego typu czynności zwykle wykonuje się co 3-5 lat, w zależności od ogólnego stanu. Każdy powadzi inny tryb życia, dlatego wszystko najlepiej ocenić pod kątem wizualnym. Częstszego malowania wymagają zwykle domy, w których wychowują się małe dzieci lub zwierzęta domowe. Na rynku można obecnie znaleźć wiele farb, które są odporne nie tylko na wilgoć, ale nawet mycie przy pomocy gąbki nasączonej wodą.

Co z remontem kompleksowym?

Remont kompleksowy to taki, w którym musimy już nieco więcej „rozgrzebać”. Będą zaliczały się do niego wszystkie czynności, wymagające kucia oraz pracy z materiałami budowlanymi na mokro. Zwykle tego typu remonty wykonuje się rzadziej niż raz na 10 lat, a częstotliwość również trzeba ustalić indywidualnie. Tego typu remontu wymagają przede wszystkim domy i mieszkania z rynku wtórnego, które nie zostały właściwie odnowione przed zakupem. Specjaliści z firmy budowlanej Pawła Kajoka podkreślają, że kupując dom w stanie używanym, warto poprosić doświadczoną osobę o weryfikację jego ogólnego stanu. Nie wszystko można ocenić na oko – jednym z elementów jest na przykład stan instalacji elektrycznej oraz wady ukryte (np. zamalowany niedawno grzyb na ścianach).

Pamiętaj o dachu i elewacji!

Mówiąc o remoncie, zwykle mamy na myśli wnętrze domu. Trzeba jednak pamiętać, żeby dbać również o jego zewnętrzne elementy. Regularnie powinniśmy kontrolować stan dachu oraz elewacji i eliminować wszelkie nieprawidłowości nawet wtedy, kiedy nie powodują jeszcze widocznych oznak przemakania. W celach estetycznych elewację należy dokładnie umyć i ponownie przemalować, gdyż bardzo często zbiera się na niej pył oraz osad organiczny. Nagromadzona latami warstwa brudu przyczynia się do szybszej korozji zarówno części metalowych, jak i betonowych budynku. Remonty zewnętrzne należą do najrzadszych i podobnie do kompleksowych, zwykle wykonuje się je nie częściej niż co 10-15 lat.