Kosztorys to najprościej mówiąc zarys wydatków, jakie czekają przyszłego inwestora. Niektórzy nie wiedzą, co to za dokument, do czego jest wykorzystywany, jak go przygotować ani tym bardziej nie rozróżniają jego rodzajów. W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jak wygląda i co powinien uwzględniać kosztorys inwestorski, a także jak poprawnie go wykonać.

Czym jest i do czego służy?

Kosztorys to zarys wydatków, jakie czekają przyszłego inwestora i służy do oszacowania wartości robót budowlanych w zamówieniach publicznych. Zwykle sporządzany jest przez zamawiającego lub na jego zlecenie może opracować go jednostka świadcząca usługi w tym zakresie. To dokument, który wykorzystuje się również jako podstawę do wystąpienia o kredyty bankowe, dofinansowania lub dotacje z Unii Europejskiej — czyli do wszystkie co związane jest z zapewnieniem środków na realizacje planowanej inwestycji.

Co wchodzi w skład kosztorysu inwestorskiego?

Istnieje kilka podstawowych informacji, które powinien zawierać tego typu dokument:

  • wyszczególnienie prac budowlanych w porządku technologicznym
  • cenę jednostkową danej usługi
  • całkowitą wartość zlecenia
  • wykaz prac budowlanych z rozbiciem na poszczególne elementy
  • wyliczone koszty wskaźnikowe na różne jednostki
  • wartości poszczególnych usług, z rozbiciem na elementy
  • wyliczony koszt materiałów budowlanych oraz wyposażenia

    W niektórych sytuacjach mamy możliwość wprowadzania zmian do kosztorysu:

    • Gdy w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych

    • Gdy podczas wykonywania prac występuje konieczność wykonania prac dodatkowych nieprzewidzianych w kosztorysie. Są to tylko te prace, bez których uzgodniony przez strony rezultat nie zostałby osiągnięty.

    Czy kosztorys może być wykonany samodzielnie?

    Oczywiście! Taki dokument możemy wykonać w całości samodzielnie. W internecie znajdziemy wiele stron, które oferują darmowe kalkulatory wyliczeń oraz gotowe wzorce kosztorysów, które niewątpliwie ułatwią nam to zadanie.

    Jednak musimy sobie zdawać, że tylko solidnie wykonany kosztorys inwestorski ma szansę na rzeczywiste i korzystne zrealizowanie. Dlatego, jeśli zależy nam na profesjonalizmie, najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania kosztorysu inwestorskiego specjalistom. W tym celu warto poszukać firmy, która nie tylko mają wiedzę w sporządzaniu specyfikacji, ale także odpowiednie doświadczenie w jej wykonywaniu. Dobrym wyborem będzie Koszt-DM Biuro Obsługi Kosztorysowej Budownictwa Dariusz Marciniak, które posiada siedzibę zarówno w Krakowie, jak i Poznaniu.