Szykując się do budowy domu, w pierwszej kolejności nasuwa się pytanie, czy skorzystać z gotowego projektu domu, czy zlecić wykonanie takiego firmie? Jeśli decyzja zostanie podjęta i wybierzemy drugą opcję, trzeba będzie się odpowiednio przygotować do pierwszego spotkania z architektem.  W przeciwnym wypadku wizyta nie będzie owocna, a cały projekt może znacząco się opóźnić.

Najważniejsza jest wizja

Każdy kto zdecydował się na budowę domu, z pewnością ma już w głowie przynajmniej zarys tego, jak chciałby, aby jego dom wyglądał. Jeśli jeszcze takiego zamysłu nie ma, warto przeglądać różnego rodzaju gotowe rozwiązania. Dostępne są one w wielu katalogach, a także na licznych stronach internetowych. Oczywiście wszystkie ewentualne wizje trzeba będzie skonfrontować z architektem, którego wybierzemy do wykonania projektu. Bardzo  prawdopodobne jest, że ten będzie sceptycznie nastawiony na różnego rodzaju nietypowe rozwiązania, ze względu np. na trudności z wykonaniem danej wizji, albo znacząco wyższymi kosztami wykonawstwa. Nie jest to też oczywiście zasada i dlatego warto pomysły konsultować ze specjalistą, aby przedstawił plusy oraz minusy danych rozwiązań. Poza samą wizją domu, trzeba wykonać także mniej przyjemną pracę, czyli przygotować odpowiednie dokumenty. Są to wypis z planu zagospodarowania albo warunki zabudowy. Są w nich określone możliwości zabudowy działki, na której chcemy zrealizować inwestycję.

Trochę konkretów

Profesjonalne biuro projektowe, takie jak Elra- Pro, z pewnością przed pierwszym spotkaniem określi, jakie dokumenty warto przynieść. Przydać się mogą zdjęcia działki i jej okolicy. Dzięki temu przedstawiciel firmy, jeszcze przed wykonaniem wizji lokalnej, będzie mniej więcej jakie są możliwości zabudowy i jakie problemy można napotkać podczas realizacji danego projektu. Bardzo ważnym aspektem, jaki należy otwarcie omówić, jest budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na inwestycje. Dzięki temu projektant będzie mógł pomóc dobrać odpowiednie materiały, jakie wykorzystamy do budowy i wykończenia domu. Oceni też całą inwestycję pod kątem kosztów. Zaproponować będzie mógł także zamienne rozwiązania, jeśli budżet okaże się zbyt mały, lub wystarczający, by ulepszyć pewne rzeczy. Przygotowując własną wizję domu, warto ustalić i spisać takie rzeczy, jak liczba miejsc parkingowych, czy postojowych, jaki rodzaj garażu chcemy oraz czy interesują nas rozwiązania typu ogrzewanie podłogowe lub rekuperator. Na koniec oczywiście warto przygotować sobie listę pytań. Bez wątpienia część wątpliwości zostanie rozwiania już podczas rozmowy, jednak o te, które nie zostały poruszone wcześniej, warto zapytać na końcu spotkania.