Jak rozebrać stary budynek gospodarczy?

Materiał partnera
2020-02-07
Stare stodoły, budynki gospodarcze i inwentarskie można znaleźć na wielu prywatnych posesjach. Czasami stwarzają zagrożenie, innym razem po prostu niepotrzebnie zajmują miejsce. W obu przypadkach konieczna będzie ich rozbiórka. Czym różni się rozbiórka od wyburzania, kiedy potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia i komu najlepiej zlecić wszystkie niezbędne czynności?

Wyburzanie a rozbiórka

Pojęcia te są często używane jako synonimy, jednak obie czynności nieco się od siebie różnią. Rozbiórka budynku polega na stopniowym demontażu całej konstrukcji. Jedną z jej zalet jest możliwość odzyskania materiałów budowlanych i wykorzystania ich ponownie. Wyburzanie jest natomiast nieco bardziej zaawansowaną metodą i polega na całkowitym ich zniszczeniu, a następnie uprzątnięciu pozostałego gruzu. Wyburzanie to często jedyna metoda na pozbycie się budynku, który został wykonany w sposób solidny i nie można go zdemontować.

Niezbędne formalności

Wiele osób zapomina, że uzyskanie pozwolenia jest wymagane nie tylko w przypadku budowy, ale w wielu sytuacjach również rozbiórki. Uzyskania pozwolenia nie wymagają budynki, które:

  • nie podlegają ochronie jako zabytki;
  • ich wysokość nie przekracza 8 metrów;
  • znajdują się minimum w odległości połowy swojej wysokości od granicy działki.

Jeśli jednak budynek wymaga uzyskania pozwolenia, wniosek należy złożyć jak najszybciej, gdyż urzędnicy mają aż 65 dni na wydanie decyzji. Kolejne 14 dni to czas na uprawomocnienie pozwolenia i dopiero po tym czasie można zabrać się za rozbiórkę. Teren powinien być odpowiednio zabezpieczony, a kierownik rozbiórki musi prowadzić jej dziennik. Właściciel posesji musi pamiętać o umieszczeniu tablicy informacyjnej w widocznym miejscu, podobnie jak dzieje się to w przypadku budowy obiektu.

Komu zlecić?

Do rozbiórki i wyburzania niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak dźwigi, spychacze, a niekiedy nawet materiały wybuchowe. Zarówno rozbiórką, jak i wyburzaniem budynków zajmuje się firma Taurus, której siedzib a znajduje się w miejscowości Janki. Przedsiębiorstwo może pochwalić się ponad 10-letnim doświadczeniem i masą zadowolonych klientów. Zlecanie rozbiórki profesjonalistom jest bardzo ważne, aby wszystko przebiegło sprawnie i – co najważniejsze – całkowicie bezpiecznie. Nie warto decydować się na samodzielną rozbiórkę lub korzystanie z usług amatorów, gdyż może dojść do poważnych wypadków. Specjaliści zajmą się nie tylko samą rozbiórką, ale również utylizacją materiałów, których właściciel budynku nie potrzebuje, pozostawiając na posesji porządek.

Opracowanie artykułu:

Taurus Roboty ziemne

ul. Leszczynowa 5, 03-197 Janki mazowieckie
e-mail
www
telefon