Jak się projektuje drewniany całoroczny dom? Klasyfikacja i zalety

2019-12-13

Drewniane domy całoroczne to nie tylko obiekty letniskowe, ale też konstrukcje umożliwiające mieszkanie w nich przez cały rok. Zaawansowana technologia ocieplania oraz wysokiej jakości drewno wpływają na ich estetykę i funkcjonalność. Występują też w wielu odmianach, które wyróżniają się kształtem czy łączeniem różnych elementów np. bali lub słupów.

Projekty domów drewnianych

Całoroczne domy modułowe z drewna zwykle były wykonywane z pełnych okrągłych bali. Ich średnica wynosiła od 24 do 30 cm. Obecnie producenci oferują konstrukcje z płaskich lub poddawanych ręcznej obróbce bali. Tanich całorocznych domów najlepiej szukać w Internecie lub bezpośrednio u producentów. Do wyboru są różnego rodzaju konstrukcje np. całoroczne domki letniskowe, ale też pozwalające na użytkowanie przez cały rok. Ich ceny są różne i mogą wynosić nawet 64 tys. zł. Wyróżniają się różnymi wymiarami np. 5 m x 4 m, 8 m x 4 m czy powierzchnią 25m2 w zależności od projektu. Mogą zawierać taras czy poddasze. Do ich budowy stosuje się różne gatunki drewna, np. sosnowego. Z reguły dostępne są już pod klucz.

Gotowe domy drewniane wyróżniają się przy tym różnymi układami. Mogą być tworzone w kształt litery Z czy L. Dostępne są ponadto wersje mobilne, które zawierają przestronne pomieszczenie. Całoroczne, letniskowe czy narzędziowe konstrukcje wykonuje się z wysokiej jakości drewna np. świerku syberyjskiego.

Klasyczny podział drewnianych elewacji

Do najpopularniejszych odmian tego typu konstrukcji z drewna należą domy kanadyjskie. Szkieletowe konstrukcje najczęściej buduje się z belek, które mocuje się na fundamentach. Prace robotnicze nie wymagają prawie w ogóle zastosowania zaprawy murarskiej. Części są połączone gwoździami i metalowymi łącznikami. Za zabezpieczenie części szkieletu odpowiada za to warstwa izolacyjna. Z reguły tworzy się nią ze specjalnej folii lub wełny mineralnej. Natomiast z zewnątrz budynek wyłożony jest płytami OSB. Jest to materiał budowlany podobny do drewna.

Domy z bali wymagają użycia bal z drewna. Ich średnica wynosi min. 10 cm. Do budowy wykorzystuje się bale pełne, klejone, warstwowe lub izolowane. Od konstrukcji szkieletowej  różnią się tym, że umożliwiają większe zmiany bryły obiektu. Pozwala to na zbudowanie budynku w różnym stylu, od góralskiego po nowoczesny. W skład drewnianych konstrukcji wchodzą poza tym domy pasywne i ryglowe. Pierwsze cechują się energooszczędnością. Energia, której wymagają, nie przekracza 15 kWh/m2. Zamiast tradycyjnego ogrzewania, w drewnianych domach tego rodzaju wykorzystywane jest dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Z kolei ryglowe konstrukcje bazują na ryglach. Są to poziome części z drewna, które łączą ze sobą słupy. Za wzmocnienie odpowiadają za to słupki, podwaliny i zastrzały. Przy przysłupowych strukturach, strop zamocowany jest na balach. Natomiast przy słupowo-ryglowych głównym składnikiem są słupy.

Korzyści z całorocznych domów z drewna

Całoroczne domy z drewna to propozycja dla osób, które dbają o środowisko i cenią ekologiczne rozwiązania. Tego rodzaju obiekty mieszkalne są energooszczędne, a ich budowa pozwala na otrzymanie budynku pod klucz. Zastosowanie naturalnego surowca, jakim jest drewno oraz jego obróbka pozwalają na realizację zróżnicowanych inwestycji budowlanych bez szkód dla otoczenia. Do zalet zaliczają się ponadto właściwości termoizolacyjne i chroniące przed hałasem.

Drewniany materiał zapewnia poza tym regulację w budynku i tworzy zdrowy mikroklimat. Proces prac budowlanych jest krótki i przebiega szybko. Na sprawność procesu wpływa wcześniejsze przygotowanie części. Dlatego warto zamiast na standardową cegłę czy beton zdecydować się na naturalny budulec.