Jak wybrać projekt budynku?

Materiał partnera
2020-01-10

Kiedy już udało nam się wybrać miejsce na budowę wymarzonego domu warto pomyśleć o profesjonalnym projekcie. Podczas rozmowy z architektem na pewno będziemy musieli ustalić topografię i parametry budynku, a także stworzyć koncepcję układu funkcjonalnego w oparciu o wcześniej przyjęte założenia i potrzeby rodziny. Wybór projektu domu oraz określenie jego potrzeb i funkcji nie jest proste, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, jak skutecznie radzić sobie z tym dylematem.

Jak wybrać odpowiedni plan budynku?

Zacznij od rozmowy z rodziną. Dowiedz się, czego każdy z jej członków oczekuje od projektu architektonicznego oraz zastanów się czy chcesz by architekci pomogli Ci również w aranżacji wnętrz. Pomyśl chwilę nad innymi projektami domów jednorodzinnych, które widziałeś. Przypomnij sobie, jakie rozwiązania wydały Ci się najciekawsze, najpraktyczniejsze i najbardziej interesujące. Skup się na potrzebach, jakie powinien zapewnić Wam projekt architektoniczny i korzystając z usług projektanta określ, jakie warunki powinien spełniać plan Twojego przyszłego domu. Dowiedz się, jak powinno wpadać do niego światło i ustal najlepszą lokalizację budynku na działce. Projektant pomoże Ci również w usytuowaniu ogrodu w taki sposób by zapewnić prywatność i najlepszy widok z okien. Jeśli zdecydujesz się na projekt wnętrz – co jest rozsądnym rozwiązaniem kiedy budujesz nowy dom - starannie dobieraj detale. Pamiętaj, że w domu będziesz spędzać większość swojego wolnego czasu. Aranżacja wnętrz powinna być zatem nie tylko estetyczna, ale również odpowiednio funkcjonalna. Przejrzyj oferty biur projektowych, aby sprawdzić, na jakie usługi możesz liczyć. Nie spiesz się z decyzją i wzbierz architekta, który kieruje się w swojej pracy indywidualnym dopasowaniem projektu do potrzeb klienta. Za dobry przykład może posłużyć tutaj pracownia architektoniczna  Ruszczak Architecture,  gdzie projektowanie budynków odbywa się w porozumieniu z inwestorem, podkreślając wagę jego zdania i upodobań. To istotna przewaga nad korzystaniem z typowych internetowych projektów, które i tak zawsze wymagają wprowadzenia zmian. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie pracownia architektury Ruszczak Architecture również pomoże Ci w takiej modyfikacji .

Dodatkowe wskazówki

Biuro projektowe może Ci również pomóc w określeniu budżetu i kosztów projektu oraz samej budowy - to znacznie ułatwi Ci podjęcie decyzji w kwestii późniejszej budowy domu. Architekci pomogą w dopasowaniu takiego projektu, który będzie odpowiedni również pod względem finansowym. Pracownia architektury umożliwi również stworzenie odpowiedniego projektu budowlanego, uwzględniając teren, na jakim będzie się znajdował budynek. Architekt indywidualnie dobierze projekt w taki sposób, aby był zgodny z potrzebami inwestora. Jeśli zależy Ci na gotowych projektach budowlanych, ostateczny wygląd lub możliwe modyfikacje można przedyskutować jeszcze na etapie wyboru określonego wzoru. Pomyśl przyszłościowo i zainwestuj w architekturę zewnętrzną. Musisz jednak wiedzieć, że wzbierając projekt typowy należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, ponieważ oprócz przeróbek wymaga takich samych działań administracyjnych co projekt indywidualny. Zastanów się, czy za pewien czas nie będziesz potrzebował większego ogrodu, miejsca dla dzieci czy dodatkowego garażu. Projektanci domów jednorodzinnych najczęściej biorą pod uwagę takie rozwiązania, dlatego warto pomyśleć o zaprojektowaniu domu od podstaw. Pamiętaj również, że w pracowni architektury możesz zlecić projekt wnętrz – dzięki temu uzyskasz optymalną funkcjonalność oraz wygodę swojego przyszłego lokum.

Opracowanie artykułu:

Ruszczak architecture Ruszczak K.

ul. Ostrówek 20, 46-080 Chróścice opolskie
e-mail
www
telefon