Maszyny hydrotechniczne i geotechniczne są kosztowne i każdego dnia narażone na nadmierną eksploatację. Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie pozwolić sobie na takie inwestycje. Dlatego, jeśli już maszyna zostanie zakupiona – powinna być właściwie użytkowana, aby przetrwała wiele lat. Jak dbać o maszyny, na czym polega ich konserwacja i kiedy trzeba niezwłocznie udać się do profesjonalnego serwisu?

Jak dbać o maszyny?

Podstawową czynnością, która może znacznie wydłużyć żywotność maszyn, jest ich regularne czyszczenie. Błoto i wilgoć sprzyjają korozji i bardzo szybko maszyna może zacząć rdzewieć. Jeśli przez jakiś czas nie będzie używana, należy ją dokładnie umyć, osuszyć i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Niestety, wielu przedsiębiorców o tym zapomina i dostrzega problem dopiero wtedy, kiedy pojawią się pierwsze oznaki korozji, a maszyna nie będzie już w pełni sprawna. Zły stan maszyn hydrotechnicznych i geotechnicznych może utrudniać i wydłużać pracę.  A jak wiadomo, szybka i sprawna praca to nie tylko zadowolenie klienta, ale również większy zysk dla przedsiębiorstwa.

Na czym polega konserwacja?

Konserwacja maszyn polega na usunięciu zanieczyszczeń ze wszystkich ruchomych elementów oraz ich nasmarowaniu, aby ograniczyć tarcie. To właśnie tarcie i uszkodzenia mechaniczne prowadzą do korozji metalowych elementów, przez co maszyna szybciej się psuje. Przy okazji czynności konserwujących, warto zlecić również dokładny przegląd maszyny, aby specjalista mógł ocenić, czy wszystko jest w porządku. W razie konieczności zostaną również wymienione wszystkie wyeksploatowane części. Należy pamiętać, że zabiegi konserwacyjne nie obejmują sprzątania takich elementów, jak na przykład kabina operatora – jest to obowiązkiem właściciela maszyny. Konserwacją i serwisem maszyn hydrotechnicznych i geotechnicznych zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo KDM, którego siedziba znajduje się w Michałowicach obok Warszawy. Firma oferuje również sprzedaż nowych i używanych maszyn, a także ich wynajem.

Kiedy do serwisu?

Jedną z częstych przyczyn awarii maszyn jest zwlekanie z wezwaniem serwisu. Do profesjonalnego mechanika należy zwrócić się od razu, kiedy tylko dostrzeżone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu maszyny. Nie wolno bagatelizować nawet drobnych usterek, gdyż często jedna pociąga za sobą kolejne i maszyna z czasem całkowicie odmawia posłuszeństwa. Im szybciej zostanie wezwany serwis, tym większa pewność, że naprawa będzie nie tylko łatwiejsza, ale – co najważniejsze dla przedsiębiorcy – również szybka i tania.