Praca na rusztowaniu musi być w pełni bezpieczna, dlatego tak istotne jest prawidłowe posadowienie konstrukcji. Montażu mogą dokonywać tylko uprawnione osoby po przejściu właściwych szkoleń. Rozstawienie poszczególnych elementów to nie tylko ich stabilne mocowanie, ale także wcześniejsze przygotowanie terenu, chociażby przez jego zabezpieczenie i wyposażenie w tablice ostrzegawcze.

Uprawnienia do montażu

Ustawienie rusztowania w obszarze prac budowlano-remontowych nie może być wykonane przez losowych pracowników budowy. Takie zadanie jest zrealizowane tylko przez osoby dysponujące odpowiednimi kwalifikacjami, nabytymi na drodze ukończenia dedykowanego kursu monterskiego. Mocowanie konstrukcji określają bowiem szczegółowe przepisy bezpieczeństwa. W związku z tym niezbędna jest odpowiednia wiedza w zakresie między innymi odległości montażu poszczególnych komponentów, poprowadzenia instalacji piorunochronnej lub sposobu kotwienia rusztowania. Ponadto posadowienie konstrukcji to praca na wysokości, a więc pracownik musi zostać odpowiednio przedszkolny również w tym aspekcie i być wyposażony we właściwą odzież ochronną.

Przygotowanie terenu montażu

Przed przystąpieniem do właściwych prac montażowych, koniecznie należy zabezpieczyć obszar. Pracownicy zajmujący się realizacją takich zleceń, jak na przykład firma Euro Rusztowania z Wrocławia, doskonale znają obowiązujące przepisy oraz wytyczne. Dotyczą one przede wszystkim ogrodzenia terenu płotem o wysokości co najmniej 1,5 metra i w minimalnej odległości 6 metrów. Niezbędne jest również zawieszenie tablic ostrzegawczych, widocznych już z daleka, czyli nie mniej niż 10 metrów. Jeśli rusztowanie blokuje przejazd, należy zamocować na nim oznaczenie wyposażone w czerwone światło widoczne w trudnych warunkach pagodowych (mgła, intensywne opady) lub w nocy. Do etapu przygotowań zalicza się również ocenę nośności podłoża, na którym ma być posadowione oraz weryfikacja stanu technicznego wszystkich komponentów.

Rozstawienie i mocowanie konstrukcji

Rozstawienie konstrukcji rozpoczyna się od ustawienia na szerokość poręczy podstawek śrubowych, do których przytwierdza się nakładki i łączy się je stężeniami poziomymi. Po nałożeniu dwóch bocznych ram stabilizuje się je poprzez umieszczenie stężenia ukośnego. Na górę tak powstałej konstrukcji mocuje się podest. W ten sposób tworzy się poszczególne moduły całego rusztowania, które najpierw są rozbudowywane w poziomie, a następnie dopiero w pionie. Pomiędzy kolejnymi kondygnacjami przy klapach w podestach umieszcza się drabiny. Każde „piętro” konstrukcji musi zostać wypoziomowane nakrętkami podstawek śrubowych. Cały proces montażu rusztowania obejmuje także jego kotwienie, czyli ustabilizowanie poprzez przytwierdzenie do ściany budynku, przy którym się znajduje. Na koniec następuje odbiór dokonywany przez kierownika budowy, podpisanie protokołu także przez wykonawcę i przekazanie dokumentacji montażu.