Jaką drabinę wybrać?

Materiał partnera
2019-12-20

Drabina to sprzęt, który wykorzystują nie tylko profesjonalne firmy budowlane, ale można ją znaleźć w niemal każdym domu. Pomaga wykonać wiele codziennych czynności, takich jak na przykład wieszanie firan lub wiosenne porządki. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem drabiny, często nie wiedzą, na jaki model powinny się zdecydować. Czym różnią się poszczególne rodzaje drabin i który sprawdzi się w Twoim przypadku?

Który materiał najlepszy?

W marketach budowlanych można znaleźć drabiny wykonane z wielu różnych materiałów. Do użytku domowego często wybiera się drabiny drewniane, które nie tylko są stabilne, ale też estetycznie wyglądają. W przypadku większych rozmiarów są one jednak dosyć ciężkie. Ciężkie są również drabiny stalowe, które mimo swojej stabilności są niewygodne podczas przenoszenia. Lekkie drabiny z tworzywa sztucznego mają zaś inną wadę – są bardzo drogie i często wykonane ze słabej jakości plastiku, zamiast mocnego włókna szklanego. Doskonałym wyborem są drabiny aluminiowe, które występują w wielu różnych rodzajach i rozmiarach. Można je znaleźć między innymi w ofercie firmy S.K.A.T., której siedziba znajduje się w Siemianowicach Śląskich.  

Rodzaj drabin

Oprócz materiału, duże znaczenie ma także model drabiny. Wśród najpopularniejszych można wymienić między innymi:

  •     Wolnostojące – zapewniają wysokość roboczą do około 5 metrów, często są stosowane do prac wykończeniowych. Składają się z dwóch stabilnych ramion.
  •     Przystawne – najczęściej jest to drabina przystawna lub rozsuwana. Może mieć nawet 12 metrów wysokości i doskonale sprawdza się w przypadku prac wykonywanych na dachach budynków. Drabiny dłuższe niż 3 metry muszą być dodatkowo wyposażone w stabilizator.
  •     Przegubowe – może pełnić funkcję kilku typów drabin: przystawnej, wolnostojącej, a także pomostu roboczego. Przegub umożliwia „załamywanie” drabiny, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb.
  •     Wielofunkcyjne – składa się z trzech części, dzięki którym może służyć jako drabina przystawna, dwuelementowa rozsuwana lub wolnostojąca, z dodatkowym wysuwanym elementem. Umożliwiają nie tylko znaczną wysokość roboczą (nawet do 13 metrów), ale też są wyjątkowo bezpieczne i nie złożą się samoczynnie podczas użytkowania. Prowadnice i zaczepy sprawiają, że jest ona solidna i bardzo stabilna.

Osoby, które nie są pewne, jaki typ drabiny najlepiej się sprawdzi w ich przypadku, powinny skorzystać z porady przedstawiciela firmy, która zajmuje się ich sprzedażą. Dzięki temu unikną nietrafionej inwestycji.