Planując wykonanie drogi dojazdowej czy parkingu, inwestorzy muszą zadbać o wykonanie wszelkich czynności, których celem jest utworzenie stabilnego terenu. W tym celu jedną z najważniejszych prac jest utwardzanie terenu. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni można układać rozmaite nawierzchnie, np. z kostki brukowej. Zobacz, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę w trakcie utwardzania terenu pod drogi dojazdowe oraz parkingi.

Jakie materiały budowlane wykorzystywane są podczas utwardzania terenu?

Niestabilna droga dojazdowa czy parking mogą być przyczyną wielu kłopotów w trakcie poruszania się pojazdami, a do tego mogą okazać się niebezpieczne. W związku z tym przed stworzeniem nawierzchni niezbędne jest utwardzenie terenu pod nią. Oczywiście to wiąże się z dodatkowymi pracami budowlanymi oraz kosztami, jednakże stabilna nawierzchnia jest tego warta. Przede wszystkim na utwardzonych terenach nie będziemy grzęźli w błocie, gdy spadnie deszcz lub śnieg. Kolejną korzyścią jest brak zapadania się nawierzchni w miejscach o mniej stabilnym gruncie.

Do utwardzania terenu wykorzystuje się rozmaite kruszywa budowlane jak np. gruz betonowy, żwir, tłuczeń, a nawet kamień naturalny. Ten ostatni materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego w trakcie utwardzania terenu pod parkingi czy drogi, wykorzystuje się go jako podkład. Natomiast jako materiał wykończeniowy specjaliści z firmy Bub-Max z Michałowic w województwie małopolskim często wykorzystują kostkę brukową, z której nierzadko spotyka się np. parkingi. Kostki dają możliwość stworzenia nawierzchni o rozmaitych wzorach i kolorystyce. Dość popularny jest również bruk klinkierowy, któremu niestraszne jest działanie czynników atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne.

Rodzaj gruntu a utwardzanie terenu

Podczas utwardzania terenu pod drogę dojazdową, ważną kwestią jest zapoznanie się ze specyfikacją gruntu. Zazwyczaj mamy do czynienia z gruntami twardymi, które charakteryzują się dużą nośnością oraz gruntami miękkimi, których warstwa nośna tworzona jest przez sypki piasek i inne materiały, które pod wpływem wilgoci rozmiękają. Na miękkich podłożach nie zaleca się utwardzania terenu żwirem czy tłuczniem, ponieważ mogą one dość szybko zmieszać się z materiałem skalnym w gruncie. W efekcie utwardzenie po pewnym czasie nie będzie odgrywało swojej roli.

W takich sytuacjach dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest ułożenie geowłókniny, czyli syntetycznej tkaniny z polipropylenu lub poliestru. Jej włókna łączone są mechaniczne lub termicznie. Geowłóknina na pacach budowy najczęściej pełni funkcję filtracyjno separującą, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako oddzielenie miękkiego gruntu od utwardzonego podłoża pod drogę czy parking. Dodatkowo ten materiał umożliwia odprowadzanie wody w głąb gruntu.

Formalności związane z utwardzaniem gruntu

Utwardzanie gruntu niekiedy może wymagać od inwestora posiadania pozwolenia na roboty budowlane. To najczęściej zależy od tego, w jakim miejscu utwardzany jest teren. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku utwardzania podjazdów, nie ma konieczności posiadania żadnych pozwoleń. Jednakże w sytuacji, w której prace budowlane przeprowadzane są na obszarach chronionych dokumentem „Natura 2000” lub wpływają na środowisko naturalne, wówczas wymagane jest pozwolenie na realizację prac. Podobnie sprawa wygląda w przypadku utwardzania terenów, które wpisane są do rejestru zabytków.