Budowa domu jednorodzinnego bez wykorzystania stali zbrojeniowej jest w dzisiejszych czasach niemożliwa. Wiele osób decyduje się na własną rękę skompletować wszystkie niezbędne materiały budowlane. Zanim wybierzesz się do sklepu budowlanego musisz wiedzieć, do czego dokładnie służy stal zbrojeniowa. Na co powinieneś zwracać uwagę, podczas jej zakupu?

Czym jest stal zbrojeniowa?

Stal zbrojeniowa to elementy, których głównym zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji budynku. Wytwarzana jest przez profesjonalne huty z wykorzystaniem metody ciągania oraz walcowania. Wykorzystuje się ją między innymi do wykonania stabilnych fundamentów, stropów, schodów oraz słupów. Żeby stal zbrojeniowa była dobrej jakości, warto zaopatrywać się w profesjonalnych sklepach z materiałami budowlanymi np. Gut-Bud. Na aukcjach i portalach internetowych można znaleźć wiele ofert taniej stali zbrojeniowej (m.in. z rozbiórki budynków), lecz trzeba pamiętać, że zwykle jest ona osłabiona poprzez wieloletnią korozję i nie nadaje się do budowy domu jednorodzinnego.

Co musisz kupić?

W obrębie stali zbrojeniowej znajduje się kilka różnorodnych elementów, które należy zakupić:

  • Pręty – gładkie i żebrowane, do stworzenia zbrojenia od podstaw.
  • Gotowe siatki i szkielety – przestrzenne konstrukcje wykonane z prętów nośnych i strzemion.
  • Drut wiązałkowy – do łączenia prętów zbrojeniowych.

Można zamówić stal do przygotowania na placu budowy lub taką stworzoną na wymiar. Inwestor nie może sam zdecydować o tym, w jaki sposób wykonać zbrojenie. Wszystkie informacje dotyczące stali zbrojeniowej znajdują się w projekcie budowlanym. To właśnie tam można znaleźć wszystkie niezbędne parametry dotyczące wielkości poszczególnych elementów zbrojeniowych oraz ich specyfikacji.

Specyfikacja stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa dzieli się na gatunki i klasy. Gatunek stali to informacja o jej właściwościach technologicznych. Określa przede wszystkim skład danego stopu oraz sposób obróbki, który był wykorzystany do stworzenia danego elementu. Klasa stali jest natomiast informacją dotyczącą plastyczności stali zbrojeniowej oraz jej wytrzymałości np. na zginanie lub znaczne obciążenie. W obrębie tradycyjnego zbrojenia można wyróżnić pręty gładkie oraz żebrowane. Gładkie są prętami pomocniczymi i mają wysokie parametry plastyczne. Żebrowane służą do tworzenia elementów nośnych, dlatego muszą charakteryzować się wyjątkową wytrzymałością na mocne obciążenia. Zakup prętów gorszej jakości może sprawić, że konstrukcja budynku nie będzie trwała i stabilna.