Hale stalowe są dziś popularnymi obiektami przemysłowymi lub magazynowymi. Ich zaletą są przede wszystkim duża powierzchnia oraz szybkość wznoszenia. Niedołączonym komponentem, stanowiącym o ich estetycznym oraz funkcjonalnym wykończeniu są płyty warstwowe. W zależności od rdzenia prefabrykatu mają odmienne właściwości izolacyjne. Każdy typ jednak cechuje się łatwym montażem, który przyspiesza prace budowlane takiego budynku.

Rodzaje płyt warstwowych

To materiał budowlany, który składa się z trzech warstw, stąd jego nazwa. Najistotniejszą funkcję pełni środkowa, czyli rdzeń. Ma on bowiem właściwości termoizolacyjne i to tak naprawdę od jego rodzaju zależy typ takiego prefabrykatu. Na rynku, między innymi w ofercie przedsiębiorstwa budowlanego Głuchów, można odnaleźć następujące produkty:

  • płyty warstwowe styropianowe — cechują się dużą odpornością na wilgoć oraz czynniki takie jak zagniatanie i ściskanie;
  • płyty warstwowe z wełną mineralną — to materiał, który tworzy skuteczną barierę przeciwpożarową, może bowiem chronić przed rozprzestrzenianiem się ognia nawet do dwóch godzin. Dodatkowo dobrze wygłusza obiekty;
  • płyty warstwowe z pianką PUR i PIR — ich wypełnienie to nic innego jak pianka poliuretanowa, również o właściwościach niepalnych i doskonałych parametrach termoizolacyjnych.

Warto jeszcze wspomnieć o zewnętrznych powłokach produktu, które są wykonane najczęściej z blachy. Jej powłoka antykorozyjna powstająca w procesie ocynkowania i lakierowania skutecznie chroni konstrukcję przed działaniem nie tylko czynników atmosferycznych, ale również substancji chemicznych i uszkodzeń mechanicznych, na które narażona jest pokrywa znajdująca się od środka hali. Takie wykończenie eliminuje konieczność dodatkowych prac elewacyjnych podczas wznoszenia obiektu.

Budowa hali z płyty warstwowej

To najczęściej stosowany produkt stosowany do obudowy hal produkcyjnych lub magazynowych i konstrukcji stalowych. Wszystko ze względu na ich korzystne parametry, a także łatwość i szybkość montażu. Wykonuje się z nich obudowę w postaci dachu oraz ścian. Dzięki płytom warstwowym nie trzeba oddzielnie montować blachy oraz warstwy izolacyjnej, gdyż wszystko zawarte jest w jednym, gotowym do użycia komponencie. Należy pamiętać, że prefabrykat nie przenosi dużych obciążeń, dlatego projekt stalowej konstrukcji wymaga uwzględnienia filarów podtrzymujących dach. Samonośność płyt jest możliwa jedynie na odcinkach nie większych niż 6 metrów.

Dobór rodzaju płyty zależy właściwie od konkretnego przeznaczenia obiektu. W przypadku chłodni dobrze sprawdzą się te z rdzeniem styropianowym, z kolei przechowywanie materiałów łatwopalnych to oczywisty wybór produktów z wełną mineralną bądź pianką poliuretanową. Warto wziąć pod uwagę, że dwie ostatnie zapewniają o wiele większe bezpieczeństwo i lepszą izolację, w wyniku czego ogrzanie budynku o sporej kubaturze nie będzie stanowić problemu. To z kolei przekłada się w dużej mierze na ekonomiczność oraz ekologię.