Najważniejszym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzu. Coraz częściej klimatyzację zakłada się w domach prywatnych, ale przede wszystkim jest wykorzystywana w budynkach użyteczności publicznej, biurach oraz branży gastronomicznej. Szczególnie ta ostatnia wymaga dbałości o odpowiednią temperaturę. Artykuły spożywcze powinny być bowiem przechowywane w odpowiednich warunkach. Zobacz, jaką klimatyzację wybrać do sklepu spożywczego.

Klimatyzacja w sklepie – dlaczego jest tak ważna?

System klimatyzacji w sklepie jest istotny z kilku powodów. Pierwszy z nich to odpowiednie przechowywanie artykułów spożywczych. Dzięki klimatyzacji we wnętrzu znajduje się czyste, chłodne powietrze, a wilgoć utrzymuje się na optymalnym poziomie. To niezbędne czynniki, aby zachować produkty i urządzenia w odpowiedniej kondycji. Klimatyzacja pomaga w utrzymaniu świeżości produktów szczególnie latem. Wrażliwe na wyższe temperatury artykuły, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy mięso są wtedy narażone na szybkie zepsucie.

Drugim powodem, dla którego warto rozważyć montaż klimatyzacji, są pracownicy. Żeby pracowało im się lżej i byli wydajniejsi, dobrze jest zapewnić im odpowiednią temperaturę. Ostatnim powodem, który powinien przekonać przedsiębiorcę do instalacji systemu klimatyzacji, są klienci. Dużo przyjemniej spędza się czas na zakupach w miejscu, gdzie nie jest zbyt duszno, a panująca temperatura jest przyjemna.

Jaką klimatyzację wybrać do sklepu spożywczego?

Jeśli podjąłeś już decyzję o montażu klimatyzacji w swoim sklepie, musisz zdecydować, jaki system zostanie zainstalowany. Warto w tym celu zwrócić się o poradę do specjalistów, którzy pomogą ci dobrać najlepszy do Twoich potrzeb rodzaj klimatyzacji. Jedną z firm, która montuje takie systemy, a także doradza w ich zakresie jest Klimapro z Białegostoku.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów klimatyzacji przeznaczonych do przestrzeni publicznych takich jak sklepy. Mają one często nie tylko funkcję chłodzenia, ale także ogrzewania czy oczyszczania powietrza, co szczególnie przydaje się w sklepie spożywczym. Jednym z rozwiązań jest klimatyzacja typu SPLIT, która składa się z dwóch oddzielnych jednostek. Jest chętnie stosowana, natomiast sprawdzi się tylko w sklepie, który składa się z jednego pomieszczenia. Jeśli więc masz w swoim sklepie więcej pomieszczeń, np. magazyn czy pokój socjalny dla pracowników, postaw na klimatyzację typu Multi Split, która łączy kilka jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną.