Grunt, fundamenty, ściany, mostki termiczne, dach i jego pokrycie oraz umowy z wykonawcami i współpraca z fachowcami – w tych obszarach najczęściej dochodzi do błędów podczas budowy domu jednorodzinnego. A przecież to inwestycja, która ma zapewnić wieloletnie użytkowanie – bezpieczne i komfortowe.

O czym trzeba pamiętać podczas współpracy z wykonawcami i fachowcami?


Budowa domu to bardzo pracochłonne i czasochłonne przedsięwzięcie, które pochłania dużo pieniędzy. Warto zatem skupić się i skrupulatnie podejść do wszystkich spraw, by potem nie było przykrych niespodzianek.


Przede wszystkim podczas podpisywania umów z wykonawcami należy zabezpieczyć się na wypadek usterek czy źle wykonanych usług podczas budowy domu
. Warto zawrzeć terminy wykonania, gwarancję na usługę i koszty. Wówczas w razie potrzeby można dochodzić swych praw na drodze sądowej.


Nie należy też spieszyć się, gdyż niektóre prace (kładzenie ścian, przygotowywanie gruntu) wymagają dobrych warunków atmosferycznych, precyzji i cierpliwości. Jak mówi specjalista z firmy Usługi Ogólnobudowlane Łukasz Mańczak, do budowy domu warto zatrudnić sprawdzonych lub poleconych przez znajomych fachowców. Nie oczekujmy szybkich i zniewalających efektów, bo nigdy nie wiadomo, co się stanie czy jakie wystąpią przeciwności oraz niedogodności.


Grunt i fundamenty są kluczowym elementem budowy domu


Często popełnianym błędem jest niewłaściwie zagęszczony grunt pod posadowieniem budynku i przyszłymi posadzkami, co w efekcie może grozić nierównomiernym osiadaniem ław fundamentowych oraz znajdującej się pod posadzką płyty betonowej.

Istotne jest także prawidłowe wykonanie fundamentów, gdyż uchybienia na tym etapie mogą doprowadzić do zawilgocenia murów i pękania ścian. Nie można jeszcze zapomnieć o odpowiednim wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, szczególnie w przypadku budowy domu z podpiwniczeniem.


Jak poradzić sobie ze stawianiem ścian?


W trakcie murowania ścian konstrukcyjnych może zdarzyć się zbyt gruba warstwa spoiny wiążącej mury albo też brak prawidłowego przewiązania cegieł. W konsekwencji powstaną mostki termiczne, przez które tracone jest ciepło z wnętrza. Jeśli zaś chodzi o ściankę kolankową, to bezwzględnie należy przestrzegać jej usztywnienia poprzez wykonanie trzpieni żelbetowych oraz wieńca ściany. Ich brak może skutkować nawet zawaleniem się dachu.


W jaki sposób buduje się dach domu?


Podczas budowy domu może przydarzyć się błąd w postaci złego pokrycia dachu. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowy dobór materiału doprowadzi do uciekania w górę nawet 25% ciepła. Konieczne są więc materiały izolacyjne, przeciwwilgociowe oraz zabezpieczenie środkami ognioodpornymi i przeciwgrzybicznymi.