W branży budowlanej używa się rozmaitych kruszyw. Jednym z najczęściej spotykanych jest piasek. Materiał ten jest jednym z głównych składników zapraw murarskich i tynkarskich, a do tego produkuje się z niego prefabrykaty budowlane, a także używa się go do tworzenia konstrukcji betonowych. Na rynku dostępne są różne typu piasku, w tym płukany oraz siany. Czym się one cechują i jakie są ich podstawowe zastosowania?

Charakterystyka piasku sianego i płukanego

Piasek to jedno z najczęściej wykorzystywanych kruszyw budowlanych. Używa się go do produkcji materiałów budowlanych, prefabrykatów, a także do tworzenia zapraw murarskich i tynkarskich. Ponadto sprawdzi się jako zasypka, a do tego stabilizuje podłoża, np. z kostki brukowej. Warto dodać, że piasek jest skałą osadową złożoną z ziaren mineralnych niezwiązanych spoiwem. Kruszywo to zwykle wydobywa się metoda odkrywkową w kopalniach nazywanych piaskowniami.

Rozmaite rodzaje pisaku o zróżnicowanej charakterystyce sprzedaje kopalnia kruszywa Topaz z Tadzina na terenie województwa pomorskiego. W jej asortymencie dostępny jest między innymi piasek płukany oraz siany. Frakcja wspomnianych rodzajów piasku wynosi do 2 mm. Różnica między wspomnianymi typami piasku wynika z tego, jakim procesom jest poddawane to kruszywo po wydobyciu. Piasek siany jest poddawany procesowi siania na sucho, z kolei piasek płukany poddaje się procesowi siania na mokro.

Oba wymienione rodzaje piasku doskonale nadają się do prac budowlanych. Piasek siany stosuje się do tworzenia wylewek i murowania, natomiast piasek płukany sprawdzi się w przypadku prac tynkarskich, a także do tworzenia zapraw budowlanych. Warto też dodać, że inne piaski kopane również wykorzystuje się w budownictwie. Przykładem może być piasek zasypowy, który używany jest do tworzenia fundamentów.

Zastosowanie piasku w budownictwie

Jak zostało wspomniane wcześniej, piasek płukany i siany idealnie nadają się do tworzenia zapraw budowlanych. To oczywiście nie wszystkie zastosowania tych materiałów. Piasek używany jest również do produkcji cementu, betonu, podsypek, a także tynków i wylewek. Opisywane kruszywo budowlane charakteryzuje się dużą zawartością krzemionki, dzięki czemu stanowi dobry składnik zapraw murarskich. Warto jednak podkreślić, że wpływ na wytrzymałość mieszanki ma jakość zastosowanego kruszywa. Co więcej, piasek wykorzystywany jest w budownictwie drogowym, ponieważ zapewnia odpowiednią twardość nawierzchni.

Pozostałe produkty oferowane przez piaskarnie

Żwirownie i piaskarnie zajmują się nie tylko wydobywaniem i sprzedażą piasku, lecz również innych kruszyw budowlanych. Jednym z nich jest żwir, który również chętnie wykorzystywany jest w pracach budowlanych. Materiał ten dostępny jest w rozmaitych frakcjach, co przekłada się na jego zastosowanie. Ponadto sprzedawcy kruszyw budowlanych oferują też pospółkę oraz mieszanki.