Stan zerowy to pierwszy etap budowy i może generować spore koszty. Żeby być gotowym, warto już na samym początku zaopatrzyć się w niezbędne materiały budowlane. Nie powinno się oszczędzać, kupując materiały gorszej jakości. O wiele lepszym rozwiązaniem jest znalezienie solidnych, lecz mimo wszystko w przystępnych cenach. Na czym dokładnie polega budowa do „stanu zero” i jakich materiałów potrzebujesz?
Czym jest „stan zero”?
Jak zostało już na wstępie powiedziane, doprowadzenie budowy do stanu zerowego to pierwszy etap. I choć mogłoby się wydawać, że nie obejmuje on wiele czynności, wśród najważniejszych należy wymienić:
- zdjęcie warstwy hummusu i wykonanie wykopu,
- zbrojenie i zalanie ław fundamentowych,
- murowanie ścian fundamentowych,
- wykonanie izolacji przeciw wilgoci,
- ocieplenie fundamentów,
- zabezpieczenie folia kubełkową,
- ułożenie kanalizacji,
- chudziak (zalanie pierwszej posadzki),
- zasypanie ścian fundamentowych.
W tym momencie budowa osiąga stan zerowy i teraz może już tylko piąć się w górę. Zanim zdecydujesz się na zakup materiałów budowlanych, znajdź rzetelne źródło! Wiele osób oszczędza na materiałach, które już po kilku latach eksploatacji osłabiają konstrukcję budynku. O tym, gdzie kupować materiały – za chwilę. Teraz przygotuj listę!
Co musisz kupić?
Lista niezbędnych materiałów nie jest długa, lecz mimo wszystko może generować spore koszty. Zakupić trzeba przede wszystkim:
- stal zbrojeniową,
- bloczki betonowe,
- cement,
- piasek,
- folię fundamentową,
- styropian do ocieplenia fundamentów,
- preparat do izolacji przeciwwilgociowej,
- klej do styropianowych płyt,
- folię kubełkową,
- elementy kanalizacyjne (rury, złączki, kolanka itd.),
- folię budowlaną,
- deski szalunkowe,
- gwoździe.
Lista ta dotyczy tradycyjnego budownictwa, dlatego w zależności od technologii i typu projektu, zakupy mogą być nieco inne. Osoby, które nie mają za dużo doświadczenia w budownictwie, powinny skonsultować zakup ze specjalistą.
Gdzie kupować?
Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z ofert profesjonalnych sklepów budowlanych np. Cebiko. Nie warto decydować się na materiały pochodzące z nieznanych lub niepewnych źródeł. Jednym z często popełnianych błędów jest kupowanie na niezweryfikowanych w żaden sposób aukcjach internetowych. Jakość takich materiałów pozostawia wiele do życzenia, a jeśli fundamenty nie zostaną wykonane z solidnych elementów, może dojść do osłabienia konstrukcji. Fundamenty mają wpływ na trwałość budynku i powinny być zbudowane z wysokiej jakości materiałów.