Możliwość prowadzenia prac budowlanych każdego rodzaju związana jest bezpośrednio z nośnością gruntu, na którym realizowana jest inwestycja. W przypadku, gdy jest ona za mała, przeprowadzane jest wzmacnianie podłoża jedną z dostępnych metod. Ta wybierana jest na podstawie rozmaitych kryteriów, między innymi warunków gruntowo-wodnych czy obciążeń przekazywanych przez konstrukcję obiektu.

Dobór metody stabilizacji gruntu

Dużym problemem dla nowoczesnego budownictwa są tereny o niekorzystnych warunkach gruntowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że grunty pod tym względem atrakcyjne zostały już zagospodarowane. Możliwość wykorzystania gruntów słabonośnych zależna jest przeprowadzenia na nich prac pozwalających na stabilizację gruntu i wzmocnienie jego nośności. Pod uwagę należy przy tym wziąć:

  • warunki gruntowo-wodne;
  • warunki górnicze, parasejsmiczne i sejsmiczne;
  • obciążenia przekazywane przez konstrukcję obiektu;
  • dopuszczalne osiadania fundamentów;
  • sposób i wartość obciążenia posadzek;
  • lokalizację obiektów w sąsiedztwie terenu wymagającego wzmocnienia.

Na wybór metody może ponadto mieć wpływ konieczność stosowania warstwy transmisyjnej, która umieszczana jest między elementami wzmacniającymi podłoże a fundamentem lub posadzką. Jest to niezbędne w przypadku bardzo sztywnych elementów o niewielkim przekroju poprzecznym wykonywanych w dużych rozstawach. Zadaniem warstwy transmisyjnej jest przenieść obciążenia z fundamentów lub posadzki na elementy wzmacniające podłoże, co umożliwia zaprojektowanie posadowienia bezpośredniego na ustabilizowanym gruncie. Wykonywana jest ona z gruntu stabilizowanego cementem lub z gruntu zbrojonego.

Zastosowanie poszczególnych metod

Wskazać możemy metody wzmacniania podłoża zalecane w przypadku określonych warunków gruntowych:

  • nasypy antropogeniczne z gruntów niespoistych grubokruchowych i luźne grunty niespoiste rodzime – wzmacnianie metodami zagęszczenia gruntu przy użyciu wibracji czy udarów, a bez wprowadzania dodatkowego materiału;
  • nasypy antropogeniczne z gruntów drobnoziarnistych niespoistych i spoistych zalegających naprzemiennie oraz grunty rodzime spoiste i niespoiste zalegające naprzemiennie – wzmocnienie za pomocą kolumn kamiennych i żwirowych;
  • słabonośne grunty spoiste i niespoiste (z wyjątkiem organicznych) – kolumny betonowe oraz cementowo-gruntowe;
  • grunty organiczne – kolumny betonowe, kamienne i żwirowe, również w osłonie geotekstylnej.

Stabilizacja gruntów stanowi ważny etap prac ziemnych, które rozpoczynają każdą inwestycję budowlaną. Do jej skutecznego przeprowadzenia potrzeba nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia zajmującej się tym ekipy. W branży budowlanej działają firmy, które specjalizują się w tego rodzaju zadaniach, a jedną z nich jest firma Domax z Boronowa w województwie śląskim. Niezależnie bowiem od wybranej metody wzmacniania gruntów, zastosowane rozwiązania muszą być precyzyjne, by gwarantowały bezpieczeństwo powstającego obiektu.