Jakie pokrycie dachowe wybrać? Dachówka, blachodachówka czy gont?

Materiał partnera
2019-06-07
Pokrycie dachowe

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku użytkowego. Jego przygotowanie jest zatem kluczowe – niezbędne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, ale też umiejętne ich wykorzystanie i tym samym stworzenie trwałego pokrycia. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług sprawdzonego zakładu dekarsko-blacharskiego. Co dokładnie może on zaproponować swoim klientom?

Estetyczna dachówka

Po przygotowaniu więźby dachowej istotnym elementem kompleksowej budowy dachu jest wybór odpowiedniego pokrycia. W tym zakresie specjalistyczne usługi oferują dobre zakłady dekarsko-blacharskie, które są w stanie pokryć dach m.in. popularnymi dachówkami cementowymi oraz ceramicznymi. Gwarantują one doskonały wygląd, ale oprócz wysokiej estetyki wyróżniają się także wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Alternatywnym rozwiązaniem jest blachodachówka i blacha trapezowa, z których również pokrycie jest w stanie wykonać specjalista z zakładu dekarsko-blacharskiego.

Firmy działające w tej branży wskazują jednak także na doskonałą izolacją akustyczną dachówek ceramicznych i cementowych. Pokrycie to jest jednak cięższe i z pewnością koszt jego ułożenia będzie wyższy niż w przypadku wyboru blachodachówki czy blachy trapezowej. Zakład dekarsko-blacharski Mado PHU, który świadczy kompleksowe usługi dające możliwość przygotowania dachu zgodnego z oczekiwaniami inwestora, proponuje też inne rozwiązania. Co jeszcze są zatem w stanie zrealizować specjaliści zajmujący się dekarstwem i blacharstwem?

Dach dopasowany do potrzeb

Każdy dach powinien być zaprojektowany tak, by zapewniać maksymalną szczelność. Gwarantuje to brak strat energii, co przekłada się na oszczędności związane z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w pomieszczeniach. Dobre parametry pod tym względem oferują blachodachówki, które można też dopasować wizualnie dzięki dostępności modeli o wielu kolorach. Należy jednak pamiętać, że blachodachówki, które nie są wykończone specjalną posypką, gwarantują niższą izolację akustyczną niż wspomniane już dachówki ceramiczne oraz cementowe. Są jednak od nich zdecydowanie tańsze.

Sporym zainteresowaniem cieszą się również gonty bitumiczne, które świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują zróżnicowania pod kątem kształtu dachu. Gont zapewni izolację akustyczną na bardzo wysokim poziomie, co umożliwia stworzenie pod takim typem pokrycia funkcjonalnego poddasza użytkowego. Ich montaż nie należy do czynności skomplikowanych, co pozwoli fachowcom z zakładu dekarsko-blacharskiego wykonać takie pokrycie w krótkim czasie. Gonty charakteryzują się także łatwą naprawą, jednak warto zwrócić uwagę na konieczność zastosowania przy ich montażu sztywnego podłoża. Zwiększa to koszty całej inwestycji, nawet przy stosunkowo niskich cenach gontów.

Opracowanie artykułu: