Intensywna eksploatacja w trudnych warunkach prowadzi do częstych awarii maszyn budowlanych. Ciężki sprzęt wymaga odpowiedniej naprawy, której przeprowadzenie możliwe jest wyłącznie w wyspecjalizowanych warsztatach. Zajmują się one koparkami, koparkoładowarkami czy innymi maszynami, jakie są użytkowane na placach budowy. Co najczęściej wchodzi w zakres wykonywanych napraw?

Remont kapitalny – czy zawsze konieczny?

Problemy z uruchomieniem danej maszyny budowlanej to kłopotliwa sytuacja, która skutecznie uniemożliwia realizację konkretnych robót ziemnych. Taki przestój jest niekorzystny finansowo dla firmy budowlanej, często doprowadzając do kar umownych nakładanych przez inwestora. Awaria np. koparkoładowarki może być poważna – jeśli wiele elementów w maszynie zawiodło, to konieczne będzie przeprowadzenie kapitalnego remontu. Choć obejmuje on szeroki zakres wymaganych do wykonania prac, to nadal pozostaje rozwiązaniem tańszym niż zakup nowego sprzętu.

Należy przy tym pamiętać, by kapitalny remont maszyny budowlanej zlecić odpowiedniej firmie zajmującej się tego typu usługami. Jednym z wyspecjalizowanych warsztatów jest Meca Serwis, który z powodzeniem realizuje kompleksowe naprawy m.in. koparkoładowarek, ale nie tylko. Serwisowanie to jednak nie zawsze spore przedsięwzięcia tego typu. Często naprawy dotyczą konkretnego układu czy podzespołów maszyny, nadal jednak pozostając pracami koniecznymi do wykonania w sposób profesjonalny i prawidłowy.

Problemy z hydrauliką

Do najczęstszych kłopotów z właściwym funkcjonowaniem maszyn budowlanych zalicza się nieprawidłowe działanie układów hydraulicznych. Uszkodzeniom ulegają intensywnie eksploatowane siłowniki i pompy hydrauliczne. Oddanie maszyny do specjalistycznego warsztatu pozwoli ocenić stan podzespołów i możliwości w zakresie ewentualnej naprawy. Jeśli jednak nie można jej przeprowadzić, to fachowcy zajmą się wymianą uszkodzonego elementu na nowy. Oprócz wspomnianych pomp i siłowników hydraulicznych warto zwrócić też uwagę na kolumnę obrotu hydraulicznego i elektrycznego.

Jej niewłaściwe działanie to bardzo duży problem, poważnie zagrażający nie tylko terminowemu ukończeniu prac, ale też bezpieczeństwu operatora maszyny. Regeneracja jest w tym wypadku działaniem znacznie ograniczającym koszty przywrócenia dobrego stanu technicznego sprzętu. Zregenerować można również układy robocze, czyniąc tym samym maszynę z powrotem zdatną do użytku nawet w bardzo trudnych warunkach. Prace realizowane w ramach napraw maszyn budowlanych są zatem dość zróżnicowane i warto poprzedzić je profesjonalną diagnostyką. Korzystanie z usług odpowiedniego serwisu pozwoli odzyskać pełną sprawność ciężkiego sprzętu, co nie zawsze musi się wiązać z ogromnymi kosztami.