Blog Panoramy Firm

Jakie prace obejmuje wykończenie wnętrz?

Materiał partnera
2019-07-04
wykończenie

Po zamknięciu stanu surowego przychodzi czas na prace wykończeniowe. Niezależnie czy to budowa domu czy remont mieszkania należy zaplanować ich etapy oraz odpowiednią kolejność. Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wykonywanie podłóg i tynków na ścianach to tylko niektóre z czynności, tak zwanej wykończeniówki. Jakie inna prace obejmuje wykończenie wnętrz? Jakie usługi oferują firmy budowlane?

Od czego zacząć?

Najważniejszy jest plan. Już na samym początku prac wykończeniowych trzeba mieć orientację odnośnie do rozmieszczenia pomieszczeń, urządzeń elektrycznych, aranżacji wnętrz i dodatkowych elementów, jak system alarmowy czy ogrzewanie podłogowe. Poszczególne etapy prac nie mogą ze sobą kolidować, tak więc ich kolejność nie może być przypadkowa. Jak mówią specjaliści z firmy budowlanej Clean-Bud pierwszym etapem prac powinny być równocześnie wykonywane instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe i wentylacyjne. Kable i przewody elektryczne ukryte powinny być w ścianach, w osłonach, tak by możliwa była modernizacja lub w przyszłości np. ich  wymiana. W przypadku instalacji wodnych musimy wiedzieć, gdzie znajdować się będzie łazienka i kuchnia. Późniejsze podłączenie kanalizacyjne będzie się bowiem wiązało z dodatkowymi, kosztownymi przeróbkami. To także moment na montaż ogrzewania i związanej z nim instalacji.

Tynkowanie i izolacja podłóg

Kolejny etap stanowi przygotowanie ścian oraz podłóg. W pierwszej kolejności tynkuje się sufity, następnie ściany, otworzy okienne i drzwiowe oraz wszelkie wnęki. Tynki mokre muszą wyschnąć w sposób naturalny, gdyż wszelkie dosuszanie może spowodować późniejsze pękanie ścian. Dla uzyskania prostych i gładkich powierzchni używa się płyt gipsowo-kartonowych. To jednak poprzedzone musi być ułożeniem podkładów podłogowych. Strop zazwyczaj wyrównuje się najpierw cienką warstwą betonu, a następnie wykonuje się izolację przeciw wilgoci w postaci grubej folii. Chodzenie po zaizolowanej powierzchni musi być ograniczone, dlatego warto jak najszybciej pokryć ją kolejną warstwą betonu lub izolacją termiczną. Można też te czynności wykonywać jednocześnie. Wówczas przychodzi czas na wylewkę samopoziomującą, która zapewni wyrównanie powierzchni podłóg. Z opinii specjalistów z Clean-Budu na układanie posadzek trzeba poczekać około sześciu tygodni, co zagwarantuje odpowiednie związanie się materiałów i będzie stanowiło podstawę dla wielu rodzajów podłóg.

Jakie są kolejne etapy?

Zanim zaczniemy malować ściany, trzeba je zagruntować, by zwiększyć przyczepność farby, a także zaszpachlować i wyszlifować. W pierwszej kolejności maluje się sufity, a następnie powierzchnię ścian. Trzeba pamiętać, że malowanie wykonane musi być dwukrotnie. Dalsze etapy to układanie glazury, płytek ceramicznych, oraz układanie posadzek, np. paneli, parkietu czy wykładziny. Drzwi wewnętrzne i popularnie zwany biały montaż, czyli instalacja urządzeń sanitarnych w łazience oraz sprzętów gospodarstwa domowego w kuchni, oraz meblowanie powiązane z aranżacją wnętrz to już końcowe fazy prac wykończeniowych

zobacz firmy z branży
Budowa i wykończenia pod klucz