Malowanie ścian jest najpopularniejszą formą odświeżenia ścian wewnętrznych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Ich profesjonalne przeprowadzenie wymaga zarówno dużego kunsztu, jak i doświadczenia. Niemniej jednak samo nałożenie farby jest ostatecznym etapem prac. Żeby nie narażać inwestora na ewentualne zniszczenia, pomieszczenia zabezpiecza się przed ewentualnymi rozpryskami. Jakie konkretnie materiały stosują w tym celu profesjonaliści?

Zabezpieczenie powierzchni dużych

Celem użycia materiałów ochronnych w pracach malarskich jest zminimalizowanie niebezpieczeństwa, wynikającego z możliwości pojawienia się rozprysków, a co za tym idzie zabrudzenia powierzchni, która nie jest przedmiotem tych prac. Ze względu na to, że do malowania pomieszczeń używa się farb w formie ciekłej, a siła grawitacji jest wspólna dla całego świata, bardzo narażonym miejscem jest podłoga. Aby ją zabezpieczyć, fachowcy stosują specjalnie zaprojektowane do tego celu folie. Czym się charakteryzują? Wykonane są z bardzo odpornego na uszkodzenia mechaniczne polietylenu. Wykonawcy nie muszą się zatem obawiać o to, że mogłoby dość do rozdarcia folii podczas malowania. Zasadniczo można podzielić je na dwa rodzaje. Folie ochronne HDPE oraz LDPE. Są to odpowiednio polietyleny wysokiej i niskiej gęstości, stosowane wg zapotrzebowania wykonawców.

Wszystkie folie służą także ochronie pomieszczenia przed osiadaniem pyłów i kurzu, który najczęściej powstaje w wyniki szlifowania i szpachlowania ścian. Folie ochronne nie są drogie, dlatego warto postawić na ich jak największą jakość, którą zapewnić mogą jedynie najlepsi producenci i dystrybutorzy. Do sprzedawców takich zdecydowanie zalicza się firma Total Market Holding, która od lat zapewnia inwestorom łatwy dostęp do materiałów ochronnych z górnej półki. Jakich jeszcze akcesoriów ochronnych używa się podczas prac malarskich?

Zabezpieczenie punktów newralgicznych

Choć folie ochronne sprawdzają się doskonale, to ich gabaryt uniemożliwia odpowiednie zabezpieczenie powierzchni mniejszych, które również narażone są na zabrudzenia. Do tego celu specjaliści stosują specjalistyczne taśmy ochronne. Czym się charakteryzują? W tym przypadku najważniejszy jest klej, a w zasadzie jego rodzaj. Taśmy stosuje się przede wszystkim w zabezpieczaniu listew przypodłogowych oraz połączeń parapetów wewnętrznych ze ścianami. Taśma musi przylegać do konkretnej powierzchni w sposób idealny. Bez względu na to, czy chodzi o drewno, kamień, czy metal. Ewentualne odstawanie taśmy mogłoby spowodować sytuację, w której ściekająca farba i tak dotarłaby do punktu, w której żaden inwestor nie chciałby jej widzieć.

Klej nie może być również zbyt mocny, ponieważ bardzo łatwo wtedy o uszkodzenie oklejonego przedmiotu. W przeciwieństwie do folii rozpiętość cenowa taśm malarskich jest bardzo duża. Znaleźć można takie, których cena zaczyna się od kilku złotych, ale także takie, które kosztują kilkadziesiąt. Warto w tym przypadku zainwestować. Choć nie jest to tak oczywiste, odpowiednie zabezpieczenie ochronne, będzie miało ogromny wpływ na efekt wizualny prac malarskich.