Dom na wsi, w mieście, w górach, na wzgórzu, zboczu lub z ogrodem – opcji jest wiele. Czasem jednak warunki terenowe, brak materiałów czy ograniczony budżet utrudniają budowę wymarzonego mieszkania. Zaplanowaną inwestycję budowlaną pomoże urzeczywistnić architekt. Jakie rodzaje projektów domów jednorodzinnych wykonuje? Co dokładnie oferują biura projektowe?

Jakie projekty domów jednorodzinnych można zlecić architektowi?

Biurom architektonicznym można zlecić indywidualne lub gotowe plany domów. Pierwsze zalecane są w przypadku niestandardowych rozmiarów działek. Są również przydatne przy wprowadzeniu koniecznych poprawek w już istniejących budynkach. Specjalista dostosowuje układ i ilość pomieszczeń do wymagań usługodawcy. Efektem współpracy będzie stworzenie wymarzonego domu jednorodzinnego. Na koszt realizacji wpływa wielkość budynku, poziom skomplikowania rozwiązań, a także dodatkowe czynności np. pomiary czy formalności. Na cenę wpływa również prestiż pracowni architektonicznej i miejscowość, w której ma siedzibę. Standardowa opłata za usługę wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Jednak w zamian dostaniesz wysokiej jakości mieszkanie spełniające wszystkie wymagania.

Do projektów domów zaliczają się gotowe plany, których adaptacją zajmują się biura projektowe. Tylko wtedy inwestor ma szansę na otrzymanie pozwolenia na budowę. Zadaniem architekta jest dostosowanie planu do warunków terenowych i przystosowanie do planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli istnieje zagrożenie obciążeniami konstrukcyjnymi, zmienia rozmieszczenie lub ilość okien. Poza tym może zmodyfikować szerokość budowli. Koszt adaptowanego domu jednorodzinnego wynosi ok. 2 tys. zł.

Zadania projektowe, które wykonują architekci

Do usług architektonicznych zaliczają się głównie projekty małych domów i większych budynków. Oprócz tego operują rozbudowę i nadbudowę obiektów mieszkalnych i publicznych. W skład zadań specjalisty z biura projektowego wchodzi poza tym inwentaryzacja i dopełnienie formalności umożliwiających otrzymanie pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Do obowiązków projektanta należy ponadto adaptacja projektu z katalogu. Polega to na zaadaptowaniu gotowego projektu w zgodzie z obowiązującymi zasadami w zakresie rozplanowania przestrzeni. W ramach dostosowania np. domu parterowego specjalista może dokonać zmian w:

  • Materiałach wykończeniowych i częściach konstrukcji
  • Stolarce okiennej i drzwiowej – liczbie okien i drzwi lub rozmieszczeniu
  • Układzie pomieszczeń, zastosowaniu i wymiarach – np. balkonów czy tarasów
  • Instalacjach i systemach ogrzewania – układach wewnętrznych

Z kolei przebudowę domów jednorodzinnych wykonuje się w przypadku nieestetycznej architektury. Przykładem mogą być charakterystyczne dla lat 80. budynki typu „kostka”. Można je spotkać na południu Polski np. w Krakowie. Dobry architekt doradzi, jak niepraktyczne, przestronne wnętrze z małymi oknami przerobić na  funkcjonalne i nowoczesne mieszkanie.

Przykładowe projekty domów jednorodzinnych

Pracownie architektoniczne wykonują na zamówienie lub udostępniają projekty domów, które różnią się cenami, wielkością i stylem. Inwestorzy do wyboru mają konstrukcje w typie nowoczesnej willi, kostki czy tradycyjnych brył. Biura projektowe wykonują na zamówienie plany lub adaptacje: budynków rekreacyjnych, bliźniaczych, z płaskim dachem czy energooszczędnych. Powstałe obiekty pomieszczą pokoje dla wszystkich członków rodziny. Zastosowanie różnych materiałów budowlanych np. drewna czy cegły sprawia, że dobrze się prezentują. Z pewnością posłużą na lata. Warto zainwestować we współpracę z doświadczonym architektem, aby cieszyć się domem przez długi czas.