Odpowiednia temperatura, a także wilgotność powietrza panujące w pomieszczeniu mają kluczowe znaczenie dla komfortu osób, które w nim przebywają. Jest to szczególnie ważne w firmach, gdzie warunki wpływają na produktywność i efektywność pracy, oraz w przypadku osób starszych i mających problemy zdrowotne. Właśnie dlatego klimatyzacja coraz częściej staje się obowiązkowym wyposażeniem. Zastanawiasz się, jaki rodzaj instalacji wybrać? Podpowiadamy!

Konstrukcja klimatyzacji

Ogromne zainteresowanie systemami klimatyzacji sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju rozwiązań i cała czas pojawiają się nowe. Dzięki temu bez problemu możliwe jest odpowiednie dopasowanie klimatyzacji do każdego budynku oraz do indywidualnych wymagań klientów. W tym celu najłatwiej skorzystać z usług firm, takich jak działająca w Legionowie R.K. Chłód-Klim, która proponuje szeroką ofertę klimatyzacji oraz profesjonalne doradztwo.

Urządzenia klimatyzacyjne można podzielić przede wszystkim, biorąc pod uwagę ich konstrukcję. Wyróżniamy tutaj – klimatyzację typu monoblok, a więc składającą się z pojedynczej jednostki montowanej w pomieszczeniu, natomiast gorące powietrze odprowadza się poprzez przewód umieszczony w oknie lub otworze w ścianie, klimatyzację typu split, czyli rozwiązanie najpopularniejsze, obejmujące dwie jednostki (zewnętrzną i wewnętrzną), które są ze sobą połączone, oraz klimatyzację typu multisplit, która zbudowana jest jak split, ale posiada wiele jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną.

Miejsce montażu

W przypadku klimatyzacji typu split i multisplit kolejnym kryterium podziału jest miejsce montażu urządzenia. Można tutaj wyszczególnić:

  • klimatyzatory ścienne,

  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe,

  • klimatyzatory przypodłogowe,

  • klimatyzatory kasetonowe,

  • klimatyzatory kanałowe.

Każda z wymienionych propozycji zapewni nieco inny efekt, szczególnie jeśli chodzi o rozprowadzanie zimnego powietrza po pomieszczeniu, a także aspekt wizualny. Dlatego wybór zarówno typu, jak i miejsca montażu klimatyzacji uzależniony jest od pomieszczenia i budynku, w jakim ma się znaleźć oraz od wymagań, jakie ma spełniać.

Funkcje klimatyzacji

Wybierając klimatyzację, warto także zwrócić uwagę na funkcje, jakie oferują poszczególne klimatyzatory. Oczywiście wszystkie instalacje służą do chłodzenia powietrza, jednak nowoczesne modele oferują dodatkowe opcje. Otóż niektóre klimatyzatory zimą mogą być wykorzystywane do ogrzewania powietrza, a inne posiadają funkcje takie jak – dodatkowe filtrowanie i oczyszczanie powietrza czy monitorowanie jego temperatury oraz wilgotności i dostosowywanie pracy urządzenia.