Wszelkie rodzaju budowy obiektów, domów czy też budynków użyteczności publicznej wymaga skorzystanie z usług geodezyjnych. Geodeci są niezbędni również wtedy, gdy zamierzamy dokonać podziału działki. Najczęściej spotykane usługi geodezyjne to pomiary. Wyróżnia się trzy rodzaje pomiarów geodezyjnych. Do nich zaliczają się pomiary sytuacyjne, wysokościowe oraz sytuacyjno-wysokościowe. Zobacz, na czym dokładnie polegają.

Czym są geodezyjne pomiary sytuacyjne?

Pomiary sytuacyjne są inaczej nazywane poziomymi lub tachmetrią. Geodeci przeprowadzają je w celu określenia identyfikacji, a także położenia wszystkich zmierzonych w rzeczywistości punktów na mapie z uwzględnieniem właściwego układu współrzędnych oraz wszelkich załamań obiektów liniowych i punktów załamań obszarów powierzchniowych. Tymi mogą być np. rogi obiektów budowlanych. Wśród pomiarów sytuacyjnych wyróżnia się:

  • pomiary terenowe,
  • pomiary kartometryczne,
  • pomiary fotogrametryczne.

W przypadku, gdy geodeta wykorzystuje w swojej pracy tradycyjny tachimetr, wówczas uzyskane wyniki muszą być zapisywane w dzienniku tachimetrycznym. Natomiast w sytuacji, gdy w celu dokonania pomiarów wykorzystuje się laserowe tachimetry, wtedy wszystko zapisuje się w wewnętrznej pamięci urządzenia. Potem dane te można przenieść do innego sprzętu, a na ich podstawie tworzony jest szkic terenu.

Pomiary wysokościowe – na czym polegają?

Kolejnym rodzajem pomiarów geodezyjnych są wysokościowe. Inaczej określa się je jako pomiary pionowe i związane są one z ukształtowaniem powierzchni terenu. Przede wszystkim przeprowadza się je w celu zmierzenia wysokości konkretnego punktu względem złożonego punktu odniesienia. Mówiąc nieco inaczej, chodzi o to, że wykonuje się pomiar różnic między wspomnianymi wysokościami. Uzyskane w ten sposób wyniki pozwalają na przedstawienie formy terenu. Używając fachowego terminu, czynności te nazywane są niwelacją. Wyróżnia się jej kilka typów:

  • trygonometryczną,
  • geometryczną,
  • hydrostatyczną,
  • barometryczną,
  • satelitarną.

Przeprowadzenie pomiaru niwelacji możliwe jest przy użyciu niwelatora albo tachimetru, a także łaty niwelacyjnej.

Pomiary wysokościowo-sytuacyjne – czym są?

W pomiarach wysokościowo-sytuacyjnych wykorzystywana jest metoda biegunowa i tachimetr, który umożliwia określenie położenia oraz wysokości obiektów mierzonych. Dzięki przeprowadzaniu tego typu pomiarów geodeci mogą wykonywać mapy sytuacyjno-wysokościowe. Takie mapy stanowią odzwierciedlenie położenia mierzonych punktów i ich wysokości, dzięki czemu uzyskujemy w ten sposób wszelkie szczegóły dotyczące ukształtowania terenu.

Pomiary geodezyjne, których wykonaniem zajmuje się m.in. Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych Em-Geo z Żołyni w województwie podkarpackim, są jedną z najważniejszych czynności wykonywanych w trakcie realizacji prac budowlanych. Usługi geodezyjne tego typu muszą zostać przeprowadzone przed rozpoczęciem prac, aczkolwiek są także przydatne w ich trakcie i po zakończeniu.