Jakie są największe zalety i wady ogrzewania podłogowego?

Materiał partnera
2019-05-23
ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest w dzisiejszych czasach popularnym rozwiązaniem i występuje w wielu nowych domach i mieszkaniach. Występuje w dwóch typach: elektryczne oraz wodna. To właśnie drugi rodzaj zachwyca wszystkich pod względem użyteczności i oszczędności. Nadaje się do niemal wszystkich sposobów ogrzewania m.in. kotłami na pellet lub piecem gazowym. Jakie są jego najważniejsze cechy i czy warto się na nie zdecydować?

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Wśród największych plusów ogrzewania podłogowego przede wszystkim wymienia się oszczędność, gdyż to właśnie cecha, którą większość ceni sobie najbardziej. Powierzchnia jest ciepła, jednak mieści się w granicy temperatury ciała, dlatego łatwo dostosować ją do naszych potrzeb. Unika się przede wszystkim efektu, który wielu z nas irytuje w przypadku grzejników, przy których podczas działania pieca w domu panują tropiki, natomiast tuż po jego wyłączeniu – szybko zaczyna się wychładzać. Mimo niskiego zużycia opału, ogrzewaniem podłogowym bez problemu ogrzejesz nawet duże pomieszczenia. Dzieje się tak dzięki temu, że ciepło jest oddawane przez całą powierzchnię podłogi. Beton, którym zalewana jest instalacja, po nagrzaniu bardzo długo utrzymuje ciepło, co jeszcze bardziej przekłada się na ekonomiczność tego typu ogrzewania.

 

Kolejną zaletą jest oczywiście możliwość lepszego zaaranżowania wnętrza. Niestety, kaloryfery na ścianach często to utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają. Szczególnie wtedy, gdy grzejnik nie znajduje się pod oknem, a w innej części, przez co tracimy kolejną ścianę. Z ogrzewaniem podłogowym można z powodzeniem stawiać meble w każdej części pomieszczenia. Komoda pod oknem? Nie ma problemu! Nawet małe pokoje zyskają na pojemności.

Czy ogrzewanie podłogowe ma wady?

I choć ilość zalet ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie większa niż wad, warto i o nich wspomnieć kilka słów. Specjaliści z firmy AS SERWIS zajmującej się profesjonalnym montażem ogrzewania podłogowego, jako jedną z wad mogą wymienić konieczność stosowania materiałów odpornych na wysokie temperatury. Czy to spory minus? Kwestia ta może być sporna, gdyż tego typu materiały budowlane są po prostu zdecydowanie trwalsze, a co za tym idzie – będą służyły dłużej niż tańsze, bardziej wrażliwe na eksploatację zamienniki. Druga wada pojawia się w przypadku awarii, dlatego montaż powinien być wykonany przez doświadczone i odpowiednio wykwalifikowane osoby. Jeśli dojdzie do usterki, konieczny będzie częściowy demontaż podłogi, aby móc swobodnie ja wyeliminować.

Opracowanie artykułu:

As Serwis Sebastian Przymęcki

ul. Hrubieszowska 39/8, 71-047 Szczecin zachodniopomorskie
e-mail