Metalowe bramy i ogrodzenia są najczęściej wybierane spośród wszystkich dostępnych na rynku. Ich ceny nie są wysokie, a charakteryzują się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz wieloletnią trwałością. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy surowiec może po latach ulec korozji. W jaki sposób powinniśmy konserwować metalowe płoty i bramy wjazdowe i jakie są ich największe zalety?

Nie tylko klasyczne siatki!

Mówiąc o metalowych ogrodzeniach, bardzo często mamy przed oczami zwykłe proste słupki i klasyczne stalowe siatki. Nic bardziej mylnego! Metalowe płoty mogą mieć dowolne wzory i wymiary. Można umieszczać je nie tylko na klasycznych słupkach, ale także tych murowanych lub kutych.


Zalety metalowego ogrodzenia:

  •     Odporność – niestraszne im niesprzyjające warunki atmosferyczne. Metal nie nasiąka wodą nawet podczas ulewnych miesięcy. Jest odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, dlatego doskonale sprawdza się w klimacie umiarkowanym.
  •     Trwałość – również upływ czasu nie oddziałuje w tak dużym stopniu, jak dzieje się to w przypadku betonu lub drewna.
  •     Szeroki wybór – można wybierać spośród projektów gotowych lub zlecić wykonanie własnego. Ślusarstwem według osobistych wskazówek każdego klienta zajmuje się między innymi firma Aleksandra Nowaka, której siedziba znajduje się w Stęszewie.

 Zamawianie ogrodzenia u zaufanego prywatnego producenta to gwarancja, że zostaniemy potraktowani indywidualnie. Podczas zakupu metalowych ogrodzeń w popularnych marketach budowlanych musimy być ostrożni. Bardzo często są one produkowane masowo i mogą zniszczeniu już po kilku sezonach, gdyż masowa produkcja stawia na pierwszym miejscu ilość, a nie jakość produktu.

Jak konserwować metal?

Bramy i ogrodzenie z metalu są same w sobie trwale i odporne na działanie środowiska, jednak warto właściwie je konserwować. Zadbane mogą służyć nam kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat, cały czas perfekcyjnie się prezentując. Podstawowym zabiegiem jest regularne malowanie przy pomocy antykorozyjnych farb. O rodzaj powłoki i częstotliwość warto spytać producenta. Płot odmalowujemy wtedy, kiedy widzimy na nim pierwsze oznaki korozji – czasami ma to miejsce dopiero po kilku latach. Jeśli zwlekaliśmy z malowaniem, konieczne może okazać się dokładne zeszlifowanie farby i pozbycie się ewentualnych ognisk rdzy.

 

Możliwość ponownej konserwacji i odrestaurowania ogrodzenia to kolejna zaleta. Zdarza się, że nawet mocno zardzewiałe płoty można doprowadzić do stanu idealnego. Jest to niemożliwe w przypadku betonowych murów lub drewnianych sztachet, kiedy po zaniedbaniu zabiegów pielęgnacyjnych, konieczne jest wymienienie niektórych elementów.