Jednym z podstawowych materiałów wykorzystywanych w budownictwie jest beton. Ten kompozyt, powstały z cementu, wody oraz kruszywa, ma wiele zastosowań przy wznoszeniu konstrukcji o rozmaitym charakterze. Choć kojarzony głównie z początkowymi etapami inwestycji budowlanych, może mieć również nieco bardziej artystyczny wymiar. Poniżej omawiamy jego możliwości właśnie w tym zakresie.

Beton w budownictwie

Podstawowy podział betonu obejmuje rodzaje zwykły i specjalny. Te pierwsze spotykamy fundamentach, ścianach piwnicznych oraz stropach domów jednorodzinnych. Najpopularniejsze są tu wyroby o klasie wytrzymałości C16/20, co daje im optymalne parametry do przenoszenia obciążeń typowych dla tych konstrukcji, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by użyć materiału o niższej lub wyższej klasie. Na to jednak wpływ mają przeznaczenie oraz warunki powstawania i eksploatacji budynku. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju może bowiem spowodować problemy na dalszych etapach, na przykład podczas wykonywania podkuć na potrzeby montażu instalacji kanalizacyjnej.

Beton specjalny natomiast podzielić można na kilka typów, w tym architektoniczny, drogowy, lekki, chudy czy ciężki. Do tej grupy zaliczyć można również fibrobeton posadzkowy, czyli beton wzmocniony włóknami. Wszystkie charakteryzują się podwyższonymi w stosunku do kompozytów zwykłych parametrami technicznymi. Wykazują dobrą wytrzymałość oraz odporność na ścieranie lub działanie czynników takich jak niska temperatura, woda czy ogień. Ich właściwości ściśle związane są z jakością materiału, dlatego należy ufać jedynie doświadczonym producentom, takim jak firma Wikrusz z Miedznej. Jedynie wówczas uzyskamy gwarancję, że produkt spełni swoje zadanie. Warto przy tym zauważyć, że to istotne nie tylko w przypadku konwencjonalnych zastosowań, ale i tych o mniej funkcjonalnym charakterze.

Aranżacja wnętrz

Zalety betonu obejmują wytrzymałość oraz niską cenę. Dzięki licznym dodatkom można uzyskać mieszanki o rozmaitych właściwościach, co poszerza zakres zastosowań tego materiału. Bez trudu można ukształtować z niego skomplikowane formy: między innymi fontanny, donice, ale też stoliki czy przęsła ogrodzeń – to elementy często spotykane w otoczeniu domów. Te powstałe z wykorzystaniem nowoczesnych metod i urządzeń mają bardzo dobre walory estetyczne, co czyni je atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu.

Ponadto beton z powodzeniem wykorzystamy do wykończenia wnętrz. Surowy charakter czyni z niego jeden z trzech głównych materiałów stosowanych w stylu industrialnym – nie ma chyba wyrobu, który lepiej oddawałby atmosferę hal przemysłowych czy warsztatów, jakimi aranżacje te są inspirowane. W tej roli doskonale sprawdza się beton architektoniczny, w zależności od składu kompozytu i techniki nakładania może on bowiem dawać powierzchnię gładką, przecieraną, fakturalną albo z odciśniętym wzorem. Z jego pomocą wykończymy również blaty, zlewy czy umywalki, a także kominki. Najlepszy efekt daje jednak użyty w jednym, wyróżniającym się elemencie, na przykład największej ścianie pomieszczenia.