Przyglądając się współczesnym domkom jednorodzinnym, można zauważyć ogromne zróżnicowanie, jeśli chodzi o dachy. Sposób budowy zależy nie tylko od indywidualnych upodobań projektanta, ale także regionu – w niektórych miejscach możliwe jest zastosowanie tylko jednego, określonego typu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje dachów i czym dokładnie się charakteryzują?

Dach płaski

Dachy płaskie są często wybierane ze względu na nieduży koszt budowy. Nie prezentują się zbyt luksusowo (wyjątkiem są domy budowane w stylu nowoczesnym, mocno geometrycznym). W przypadku budynków klasycznych mogą wyglądać nieestetycznie i uniemożliwiają stworzenie poddasza użytkowego. Dachy płaskie muszą być dobrze zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami środowiska, szczególnie deszczem i śniegiem, które mogą powodować zbyt duże obciążenie budynku, jeśli nie zostaną właściwie odprowadzane.

 

Nieco bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem są dachy pulpitowe, które mimo płaskiej powierzchni są budowane pod pewnym kątem. Dzięki temu śnieg nie gromadzi się na jego powierzchni i przy intensywnych opadach, samoczynnie z niego spada.

Dach dwuspadowy

Dachy spadziste to obecnie najpopularniejszy typ. Szczególnie dwuspadowe, których cena również nie jest zbyt wysoka. Doskonale odprowadzają wodę i śnieg, umożliwiają stworzenie poddasza i bardzo estetycznie się prezentują. Sprawdzą się zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Dach tego typu składa się z dwóch połączonych ze sobą połaci. Kąt nachylenia wynosi zwykle od 35 do 45 stopni, jednak są to wartości dość elastyczne.

 

Zalety dachów dwuspadzistych:

  •     prosta, tania i szybka budowa;
  •     uniwersalny, estetyczny wygląd;
  •     możliwość zagospodarowania poddasza;
  •     doskonałe odprowadzenie wody i śniegu;
  •     brak załamań, w których może gromadzić się brud.

Dach kopertowy

Bardzo popularny w ostatnich latach stał się również dach wielospadowy, szczególnie kopertowy – cztery połacie, które spotykają się w jednym punkcie, gdzie znajduje się kalenica. Jeśli kalenica nie występuje, dach jest nazywany namiotowym, który kształtem przypomina piramidę. Dachy kopertowe są najczęściej stosowane w przypadku budynków budowanych na planie prostokąta i mają bardzo subtelny, ale jednocześnie ładny wygląd. Ich budowa jest nieco kosztowniejsza niż dwuspadowych.

 

Profesjonalne usługi dekarskie oferuje między innymi firma Tesorz, której siedziba znajduje się w miejscowości Wisła na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo zajmuje się kompleksową budową dachów w różnych stylach, a także budową domów szkieletowych, wiat oraz altan.