Jakie są rodzaje ogrzewania gazowego?

Materiał partnera
2019-09-27
Źródło: gettyimages

Jedną z istotnych kwestii podczas planowania budowy domu jest wybór metody jego ogrzewania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów grzewczych, które z pewnością mają wpływ na długi czas podejmowania decyzji. Warto zastanowić się czego poza wytwarzanym ciepłem oczekujemy. Jeśli w domu nie mamy miejsca na odrębną kotłownię, a ogrzewanie kojarzy się wyłącznie z niechcianym dymem i kurzem warto zastanowić się nad ogrzewaniem gazowym.

Zalety ogrzewania gazowego

Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest właśnie wykorzystanie pieca gazowego, który posiada wiele zalet. Urządzenia te charakteryzują się przede wszystkim niedużym rozmiarem, dzięki czemu bez problemu można je umiejscowić na niewielkim metrażu. Wykorzystując tę metodę ogrzewania domu nie musimy martwić się o wydzielenie odrębnego pomieszczenia przeznaczonego na umiejscowienie urządzenia grzewczego oraz składowanie opału. Piec ten można zamontować np. na korytarzu, w kuchni bądź w łazience.

Instalacje gazowe w domu to również zwiększenie komfortu ich użytkowania. Urządzenia te są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe dzięki czemu nie musimy rozpalać paleniska bądź martwić się o dokładanie opału do kotła. Jedyne co możemy kontrolować i zmieniać to parametry pracy samej instalacji gazowej.

Ponadto wybierając instalacje gazowe pozbędziemy się również wytwarzanych zanieczyszczeń, dlatego że urządzenia te nie wytwarzają żadnego dymu czy pyłu, który mógłby rozpylać się po kotłowni i innych pomieszczeniach w domu. Dzięki tej metodzie ogrzewania zachowanie czystości jest o wiele prostsze.

Rodzaje ogrzewania gazowego

Decydując się na ogrzewanie gazowe w domu mamy do wyboru kilka rozwiązań. Pierwsze z nich, oferowane np. przez firmę Sanbud, to ogrzewanie z wykorzystaniem gazowego pieca dwufunkcyjnego. Ma on zastosowanie jako urządzenie przeznaczone zarówno do ogrzewania wnętrza domu, jak i podgrzewania wody. Urządzenia te sprawdzą się najlepiej w domach jednorodzinnych z niewielkim metrażem. Większy komfort w użytkowaniu pieca zapewni umiejscowienie go jak najbliżej punktów, z których pobierana jest ciepła woda. Pozwoli to na skrócenie czasu dopływu ogrzanej wody użytkowej do kranu.

Kolejnym rodzajem ogrzewania gazowego są instalacje CO z użyciem gazowego pieca jednofunkcyjnego. Instalacje centralnego ogrzewania gazowego jednofunkcyjnego zazwyczaj działają z wykorzystaniem cyrkulacji. Oznacza to, że ciepła woda bez przerwy przepływa przez zasobnik ogrzewając w ten sposób wodę użytkową. To rozwiązanie bez obaw można zastosować w domach mieszkalnych o dużym metrażu, w których znajduje się nawet kilka łazienek.

Jednym z nowszych rozwiązań jest ogrzewanie wykorzystujące gazowe piece kondensacyjne. Ta metoda ogrzewania gazowego polega na jednoczesnym użyciu do ogrzania domu ciepła, które powstało w czasie spalania gazu oraz ciepła wytworzonego z pary wodnej z gazów opałowych. Pozwala to na maksymalne zużycie wytwarzanej energii cieplnej co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Często bardzo długo zastanawiamy się, która metoda ogrzewania będzie dla nas najlepsza. Jednak, aby uniknąć dokonywania kosztownych zmian w projekcie tę decyzję warto podjąć na samym początku planowania budowy domu. Warto określić wszystkie swoje oczekiwania i z pośród dostępnych na rynku rodzajów ogrzewania wybrać ten, który spełni wszystkie indywidualne oczekiwania.