Wybór kostki brukowej powinien być podyktowany przede wszystkim względami praktycznymi. Estetyka jest równie ważna, jednak to element, który ma stać się częścią wystroju na długie lata, dlatego warto postawić na wysoką jakość. Na rynku istnieje wiele materiałów wykonania i obróbki, warto zapoznać się z ich funkcjami i znaczeniem dla trwałości bruku.

Beton czy kamień?

Jeśli najważniejsza jest cena, to najlepiej sprawdzi się kostka brukowa betonowa. Można ją wybrać w wariancie jedno lub dwuwarstwowym. Jednowarstwowa jest mniej elastyczna i przez to nie tak wytrzymała jak dwuwarstwowa. Beton to materiał odporny na zmiany temperatur, a odpowiednio dobrany może się prezentować naprawdę ciekawie. Kamienna kostka brukowa jest dekoracyjna i może być stworzona z wielu różnych materiałów. Najczęściej widuje się kostkę granitową, którą cechuje duża odporność na eksploatację. Ciekawy efekt można uzyskać także dzięki wykorzystaniu kamienia polnego. Nadaje on sielskiego klimatu, jednak wymaga dużej precyzji podczas układania.

Co wynika ze sposobu obróbki kostki brukowej?

Najpopularniejszym wyborem jest przemysłowa kostka brukowa, która nie stanowi elementu ozdobnego, ale jest niezwykle praktyczna. Jej atrakcyjna cena sprawia, że często widuje się ją na wielkopowierzchniowych placach. W poszukiwaniu czegoś bardziej dekoracyjnego, warto zwrócić uwagę na kostkę brukową szlachetną. Oczywiście tego typu bruk również może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Kostkę szlachetną dzieli się ze względu na typy powierzchni:

  • Szczotkowana – dzięki procesowi szczotkowania, jej faktura staje się bardziej porowata. Daje to nie tylko ciekawy wizualnie efekt, ale podnosi komfort poruszania się po takiej kostce i zapobiega poślizgowi.
  • Płukana – tu również główną zaletę stanowi chropowata powierzchnia. Stosowaną w tym przypadku metodą obróbki jest wypłukiwanie betonu z wierzchu.
  • Postarzana – dzięki nowoczesnej technologii młoteczkowania osiąga się efekt postarzenia. Taka kostka w odpowiednim otoczeniu będzie wyglądać elegancko i tradycyjnie.
  • Strukturalna – tworzy efekt postarzenia, odwzorowując przy tym kamień naturalny.
  • Łupana – każdy kamień zostaje poddany obłupywaniu brzegów. Nieregularny kształt daje złudzenia wykonania z naturalnego kamienia.

Najważniejszy aspekt

Specjaliści z firmy Guntbruk zalecają postawić przed sobą pytanie: ”czego oczekuję od kostki brukowej?”. Niezwykle istotne jest, w jakim miejscu ma ona zostać położona oraz jakie funkcje ma spełniać. W ogrodzie można pozwolić sobie na artystyczne wariacje, ale podjazd dla samochodu musi być wykonany z bruku antypoślizgowego.