Jakie są zalety i wady suchej zabudowy typu karton-gips?

Materiał partnera
2019-05-29
płyty karton-gips

Płyty gipsowo-kartonowe to od lat jeden z popularnych materiałów budowlanych, który między innymi umożliwia stworzenie zabudowy bez konieczności ingerowania w ściany budynku. Są mocne, ale też wyjątkowo lekkie, dlatego można jest stosować nawet w przypadku stosunkowo słabych konstrukcji. Z czego skalda się płyta typu karton-gips i jakie są ich największe zalety?

Czym są płyty gipsowo-kartonowe?

Płyty gipsowo-kartonowe występują w wielu różnych grubościach i typach, jednak każda z nich to po prostu warstwa gipsu zabezpieczona tekturą. Żeby nie uległy łamaniu i kruszeniu, docinanie powinno odbywać się przy pomocy specjalnych, mocno zaostrzonych noży. Można je montować na wiele różnych sposobów, do najpopularniejszych należy przykręcanie do konstrukcji metalowych (zwykle z aluminium), drewnianych lub przyklejanie na gips do gotowych już ścian.


Powstawanie płyt gipsowo-kartonowych w fabryce:

  1.      Dokładne wymieszanie czystego gipsu wraz z suchymi i mokrymi odpadami produkcyjnymi.
  2.      Kalcynowanie do momentu otrzymania półhydratu.
  3.      Mieszanie wraz z pozostałymi komponentami w specjalnym mieszalniku.
  4.      Formowanie w długie i szerokie wstęgi o grubości dostosowanej do typu danej płyty.
  5.      Twardnienie wstęg gipsowych na taśmie.
  6.      Docinanie pojedynczych płyt.
  7.      Dokładne wysuszenie gotowego produktu i spakowanie.

Zalety płyt typu karton-gips

Przede wszystkim ich największą zaletą jest szerokie zastosowanie. Płyty tego typu występują w wielu różnych rodzajach – od klasycznych aż po wysoce odporne na szkodliwe czynniki np. dużą wilgotność powietrza. Przedstawiciele firmy budowlanej Rob Bud podkreślają, że zarówno materiał, jak i montaż są wyjątkowo tanie, dlatego nadają się również dla osób z ograniczonym budżetem. Sucha zabudowa typu karton-gips jest nie tylko bardzo łatwa, ale też nie wymaga dużej ingerencji w murowane części budynku. Utworzone w ten sposób pomieszczenie można bez problemu wygłuszyć, poprzez umieszczenie pomiędzy dwiema płytami warstwy wełny mineralnej. Przestrzeń między ściankami można wykorzystać też do założenia wszystkich koniecznych instalacji. O czym jeszcze warto wspomnieć? Mają idealnie równą i gładką powierzchnię, dlatego czasami stosuje się je do wyrównania krzywych ścian.

A co z wadami?

Tak jak każdy materiał, nie są one idealne. Płyty gipsowe mają tak naprawdę tylko dwie wady, które mogą wpływać na ich użyteczność. Nawet impregnowane płyty gipsowe nie są w stanie przetrwać bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z wodą. Montaż płyt karton-gips jest zatem zarezerwowany do wnętrza budynków. W przeciwnym razie będą pęczniały i mogą zacząć się wykruszać. Drugą wadą może być ich słaba odporność na wyjątkowo duży nacisk, np. podczas docinania płyty o bardzo dużej powierzchni. Mimo kartonowego zabezpieczenia, podczas montażu trzeba uważać. Silne uderzenia i nacisk na dwóch skrajnych końcach może prowadzić do pęknięcia.

Opracowanie artykułu:

Rob-Bud Robert Zwierzyński

11-430 Łankiejmy 35 lok. 1 warmińsko-mazurskie
e-mail