Tarcica jest głównym surowcem, z którego korzysta się w branży drzewnej. W ten właśnie sposób określa się asortyment drzewny, który powstaje w wyniku przecierania drewna okrągłego za pomocą różnego rodzaju pilarek. Typ zastosowanej tarcicy uzależniony jest od dziedziny przemysłu, w której specjalizuje się zamawiająca ją firma. Największym zainteresowaniem cieszy się tarcica sosnowa, świerkowa i dębowa. Do czego służy każda z nich? Odpowie Zakład przerobu drewna Kor-Nat.
Tarcica sosnowa
Drewno sosnowe jest w naszym kraju powszechnie wykorzystywane. Drzewostany iglaste zdominowały bowiem polskie lasy, doskonale dostosowując się do warunków globowych. Drewno sosnowe cenione jest przez specjalistów różnych branż ze względu na swoją miękkość i nieprzeciętną wręcz wytrzymałość. Sosna bardzo łatwo poddaje się obróbce, jest sprężysta, a powstałe z niej produkty końcowe cechują się trwałością. Drewno sosnowe stosowane jest do wyrobu mebli, płyt klejonych, wiórowych, pilśniowych, oklein i listew dekoracyjnych. Pozyskuje się z niego również deski podłogowe i panele boazeryjne. Sucha tarcica sosnowa służy także do tworzenia stolarki budowlanej, konstrukcji szkieletowych, konstrukcji dachowych, okien oraz drzwi.
Tarcica świerkowa
Drewno świerkowe jest białe, choć ma lekko żółty odcień. Uznawane jest za najbardziej uniwersalne ze wszystkich tarcic. Tarcica świerkowa to cenny materiał budowlany i konstrukcyjny. Mimo że jest to drewno stosunkowo lekkie, cechuje się wytrzymałością i dobrze znosi nawet większe obciążenia. Świerk wyróżnia się też właściwościami rezonansowymi, dlatego wykorzystuje się go do produkcji instrumentów muzycznych takich jak skrzypce, fortepiany czy gitary. Świerczyna służy także do wytwarzania papieru, narzędzi, wioseł, kształtowania łodzi. Jeżeli chodzi o zastosowanie tarcicy w branży budowlanej, to drewno świerkowe wykorzystywane jest niemal tak chętnie, jak sosnowe. Trzeba zaznaczyć, że tarcica sosnowa jest tańsza, więc cieszy się większym powodzeniem wśród inwestorów.
Tarcica dębowa
Dębowi od wieków już towarzyszy łatka szlachetnego surowca. Jest to drewno twarde, ciężkie i bardzo trwałe. W dodatku nie sprawia trudności przy obróbce, co przy takich parametrach wydawać by się mogło dość kłopotliwe. Tarcica dębowa wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji eleganckich mebli i galanterii drewnianej. Dąb może być też stosowany w budownictwie, lecz ze względu na wysoką cenę tego materiału jest to raczej nieczęsta praktyka. Warto wiedzieć, że drewno dębowe jest czułe na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem ciemnieje i nabiera głębi. Materiał ten można uszlachetniać na wiele sposobów, np. poprzez frezowanie czy szczotkowanie, dzięki czemu zyskuje unikatowy wygląd.
Wszystkie rodzaje tarcicy dostępne są w tartakach w postaci desek, bal, listew, łat, krawędziaków lub belek.
Skorzystaj z usług Zakładu przerobu drewna Kor-Nat
Zakład przerobu drewna Kor-Nat specjalizuje się w produkcji różnorodnych wyrobów z drewna, takich jak więźby dachowe, drewno konstrukcyjne czy palety transportowe. Firma korzysta z surowców pozyskiwanych od lokalnych dostawców, co gwarantuje wysoką jakość oraz dbałość o środowisko. W ofercie znajdują się m.in. tarcica, łaty, deski szalunkowe oraz kantówki, a także możliwość realizacji indywidualnych zamówień na elementy drewniane do różnych konstrukcji. Kor-Nat jest również producentem palet transportowych.