Podnośniki koszowe stosowane są powszechnie, także poza branżą budowniczą. Jest to ogólna nazwa dla pojazdów i urządzeń, które posiadają kosz osobowy. Każdy ich typ można z łatwością dopasować do naszych potrzeb, dzięki czemu konkretną pracę wykonuje się łatwiej i szybciej. Jakie rodzaje podnośników koszowych można wyróżnić?

Podnośnik samojezdny

Podnośnik samojezdny wyposażono we własny napęd , dzięki któremu może on poruszać się samodzielnie. Najczęściej jest to napęd akumulatorowy. Z podnośników tego typu można korzystać zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dzięki temu realizacja prac na wysokościach, takich jak np. malowanie ścian, jest dużo prostsza.

Podnośnik na przyczepie

Podnośnik na przyczepie to połączenie najlepszych cech podnośnika samojezdnego i samochodowego. Można zobaczyć go na placu budowy, choć częściej wykorzystuje się je w branży reklamowej. Podnośnik na przyczepie pozwala na wykonanie prac wysokościowych, bez potrzeby rozstawienia rusztowania. Dzięki temu oszczędza się nie tylko miejsce, ale przede wszystkim czas. Podnośnik na przyczepie ułatwia dostęp do trudno dostępnych obszarów, takich jak  np. billboardy. Jego dużą zaletą jest także łatwość transportu.

Podnośnik samochodowy

Podnośnik samochodowy sprawdzi się idealnie, gdy potrzebny będzie jego transport na znaczną odległość. Charakteryzuje się on dużą wysokością podnoszenia kosza osobowego, co pozwala na realizację różnych prac. Podnośniki samochodowe różnią się też pomiędzy sobą. Najczęstsze różnice dotyczą rodzaju podwozia, napędu, wagi i maksymalnej wysokości roboczej.

Podnośnik nożycowy

Podnośnik nożycowy zaliczany jest do maszyn budowlanych. Służy do podnoszenia pracowników bądź towarów na różną wysokość, którą można płynnie regulować. Doskonale sprawdza się w pracach wysokościowych, które odbywają się na małej powierzchni. Dzięki zastosowaniu podnośnika nożycowego można zrezygnować z rusztowania. Jak informuje specjalista z przedsiębiorstwa Jar-Max, które zajmuje się wynajmem podnośników różnego typu- podnośnik nożycowy można wykorzystać także w warsztacie samochodowym. Z jego pomocą mechanik może podnieść pojazd w celu naprawy  podwozia lub dokonania okresowego przeglądu technicznego.

Podnośnik teleskopowy

Ogromną zaletą podnośnika teleskopowego jest bardzo duży zasięg, przy stosunkowo niewielkiej wadze i gabarytach. Posiada on wysuwane ramię, którego wysokość użytkownik może dopasować do swoich potrzeb. Zwyżki stosowane są często przez pracowników straży pożarnej.

Podnośnik na gąsienicach

Podnośniki tej maszyny osadzone zostały na napędzie gąsienicowym. W przypadku tego typu podnośników największą zaletą jest udźwig, który może wynieść nawet 200 kg. Niektóre z nich mogą być sterowane drogą radiową.