Za solidne i eleganckie konstrukcje z kamieni odpowiadają profesjonalne zakłady kamieniarskie. W związku z tym branża kamieniarska wciąż się rozwija. Przyczynia się do tego rozwój nowych technologii oraz narzędzi do specjalistycznej obróbki. Oprócz projektowania i wykonywania na zamówienie kamiennych płyt i nagrobków kamieniarze mają jeszcze wiele do zaoferowania.

Co wchodzi w skład usług kamieniarskich? 

Głównym obszarem działania zakładów kamieniarskich jest branża pogrzebowa. Do podstawowych usług oferowanych przez współczesne kamieniarstwo należy obróbka kamienia oraz innych materiałów je imitujących, a także montaż poszczególnych części. Obrabia się je profesjonalnymi maszynami kamieniarskimi, do których należą m.in. piły diamentowe. Możliwe jest także zamówienie parapetów, schodów, kominków czy blatów, a nawet fontann z kamieni. Przede wszystkim jednak tego rodzaju firmy zajmują się wytwarzaniem nagrobków oraz pamiątkowych płyt kamiennych. Można wybierać między dostępnymi wzorami lub przyjść z gotowym projektem. Ceny pomników, nagrobków czy kamiennych płyt są bardzo zróżnicowane i zależą od firmy.

U kamieniarza można zamówić lub bezpośrednio zakupić płytki np. z marmuru, kwarcu czy granitu oraz innych tworzyw wysokiej jakości. Zapoznanie się z nimi umożliwiają próbki wyrobów kamiennych. Możliwe jest również zamówienie wazonów, lampionów czy nagrobnych rzeźb oraz tablic pamiątkowych. Ponadto osoba, specjalizująca się usługami kamieniarskimi wykona wyposażenie obiektów budowlanych. Stworzy na życzenie kamienne podłogi, blaty do kuchni czy łazienki oraz inne części dekoracyjne. W niektórych firmach można spotkać możliwość zamówienia lub zakupienia kamiennych kominów. Elegancka, nowoczesna i stylowa obudowa będzie współgrała z ławami, stołami czy obiciami kamiennymi, które uatrakcyjnią wnętrze każdego domu lub mieszkania.

Jaki jest zakres oferty zakładów kamieniarskich?

Działające na polskim rynku zakłady kamieniarskie wyróżniają się szerokim zakresem usług. Wszystko zależy jednak od doświadczenia i kompetencji pracowników. Profesjonalna firma świadcząca usługi kamieniarskie umożliwia działanie na różnego rodzaju formach architektury. Nie tylko oferuje gotowe wzory produktów, ale też zajmuje się tworzeniem wyrobów zgodnie z życzeniem klientów. Przy tym eksperci doradzają w wyborze kamiennego wyrobu oraz na etapie projektowania. Dodatkowo mogą też działać w dziedzinie zdobienia i rzeźb kamiennych i zajmować się ich montażem. Głównym obszarem działania kamieniarzy jest jednak wykonanie projektów budowlanych na bazie kamienia.

Do czego jeszcze wykorzystuje się kamień?

Praca kamieniarza to rodzaj rzemiosła, które dzięki kreatywności i cennym umiejętnościom pozwalają na rozszerzenie oferty firm o niestandardowe usługi. Projekty nagrobków mogą w związku z tym zakładać nietypowe rozwiązania i dodatki, takie jak np. płaskorzeźby na nagrobnych płytach czy łączenie różnych rodzajów materiałów, np. granitu z częściami szklanymi. 

Niektóre zakłady kamieniarskie oferują ponadto wykonanie nagrobków w dowolnym kształcie. Warto zatem zapoznać się z ofertą dostępną w Internecie projektów pomników dla zmarłych. Rzeźby dodadzą klasycznego i monumentalnego charakteru, a szklane tafle uniwersalnej elegancji. Wysoka jakość i dokładność w wykonaniu zlecenia wyróżnia dany zakład kamieniarski na tle innych. Trwałość materiału i jakość wykonania projektu pozwala na utrzymanie się konstrukcji przez wiele lat.