Budując lub remontując dom jedną z najważniejszych rzeczy jest zainwestowanie w solidne okna. Zanim dokonamy zakupu konkretnego modelu, warto zobaczyć jakie rodzaje okien dostępne są na rynku. Okna powinny być dobrane w taki sposób, aby spełniały nasze wymagania dotyczące np. parametrów cieplnych. Ważny jest także komfort korzystania z nich i to, czy będą pasowały do wnętrza naszego domu. Zatem jakie są rodzaje okien?

Podział okien ze względu na różne czynniki

Przed zakupem okien do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są one wyprodukowane. Nie chodzi tu tylko o estetykę tego produktu. Każdy materiał, z którego stworzone są okna cechuje się innymi właściwościami. Jedne okna są bardziej wytrzymałe od innych, z kolei te drugie posiadają lepsze parametry izolacyjne, a jeszcze inne są łatwiejsze w konserwacji. Dlatego zanim dokonamy zakupu konkretnego rodzaju okna, należy sprawdzić jakie są ich rodzaje dostępne na rynku oraz jakie są nasze indywidualne potrzeby.

Rodzaje okien można podzielić ze względu na różne parametry. Dokonujemy podziału okien między innymi ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, oraz ze względu na typ ich otwierania. Okna klasyfikować można także biorąc pod uwagę miejsce ich przeznaczenia. Firmy zajmujące się sprzedażą okien, takie jak Budoplast Okna tarasowe dachowe z Sulęcina posiadają w swojej ofercie okna plastikowe, drewniane i aluminiowe. Są to najpopularniejsze rodzaje okien uwzględniając materiał ich wykonania.

Okna – z jakich materiałów są zrobione?

Jednego z najczęściej dokonywanych klasyfikacji okien dokonuje się na podstawie materiału, z których zostały wykonane. W tym gronie wyróżnić można:

      ·        okna plastikowe,

      ·        okna drewniane,

      ·        okna aluminiowe.

Okna PCV wyprodukowane są z plastiku lub innego sztucznego tworzywa. Wnętrza profili takich okien poprzedzielane są na komory za pomocą cienkich ścianek. Im więcej jest takich komór, tym lepiej okno zabezpieczone jest przed utratą ciepła. Profile okien plastikowych wzmacniane są elementami stalowymi ocynkowanymi albo elementami z włókien szklanych. To poprawia stabilność konstrukcji okna. Ten rodzaj okien jest najpopularniejszy. Wpływ na to ma ich stosunkowo niska cena, a także dobre właściwości izolacyjne. Wadą okien PCV jest ich brak odporności na zmiany temperatury.

Kolejnym dość popularnym rodzajem okien są okna drewniane. Ich walory estetyczne są bardzo doceniane, a z upływem lat stają się one coraz bardziej szlachetniejsze. Ten rodzaj okien produkowany jest z klejonych do siebie kilku warstw drewna, co przekłada się na ich elastyczność. Sposób ich wytwarzania sprawia również, że okna te nie odkształcają się pod wpływem wilgoci i temperatury. Decydując się na okna drewniane musimy być przygotowani na ich dokładną pielęgnację. Każdego roku wymagają one solidnego czyszczenia, a co kilka lat należy je poddać renowacji. Zadbane okna drewniane mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Ostatnim popularnym rodzajem są okna aluminiowe, Wśród nich wyróżnić można okna anodowe oraz proszkowo lakierowane. Okna aluminiowe mogą być błyszczące lub matowe. Często znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Materiał, z którego są wykonane, czyli aluminium sprawia, że okna nie odkształcają się, są sztywne, wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Okna z aluminium nie wymagają żadnej konserwacji. Z kolei minusem takich okien są ich słabsze właściwości izolacyjne.

Jak widać są różne rodzaje okien, które cechują się rozmaitymi właściwościami. To, które z nich wybierzemy zależy tylko od indywidualnych upodobań klienta.