Żadna inwestycja budowlana nie mogłaby przebiegać poprawnie bez zaangażowania uprawnionego geologa. Jego działania odgrywają niebagatelną rolę jeszcze przed rozpoczęciem prac murarskich, na etapie przygotowywania podłoża. To on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie kontroli zagęszczenia gruntu. Otrzymane wyniki pozwalają inwestorowi przedsięwziąć właściwe kroki, aby obiekt mógł być w przyszłości bezpiecznie eksploatowany.

Budowa gruntu

Każda inwestycja budowlana, niezależnie od tego, czy dotyczy domu jednorodzinnego, obiektów wielkopowierzchniowych, czy też liniowych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. W naturalnej formie w jego skład wchodzą ziarna substancji mineralnych, rozproszone cząstki wody oraz przestrzenie wypełnione powietrzem, których ilość wpływa na porowatość gleby. Prace zagęszczenia gruntu wpływają przede wszystkim na jego nośność, której wartość musi odpowiadać założeniom projektu. W ramach takich robót zmienia się wzajemne położenie i proporcje poszczególnych elementów gleby. Po ich przeprowadzeniu konieczne jest sprawdzenie uzyskanego efektu poprzez dokonanie pomiarów, mających określić wskaźnik zagęszczenia gruntu. Takie badania mogą zostać wykonane wyłącznie przez uprawnionych geologów, na przykład z firmy EKOID z Katowic.

Kontrola zagęszczenia

Specjaliści z zakresu geotechniki w trakcie analizy stosują kilka metod. Wybór konkretnej jest uzależniony od potrzeb inwestora i konkretnego przypadku, tj. głębokości i rodzaju powierzchni. Jednym ze sposobów jest zastosowanie lekkiej płyty dynamicznej, której zasięg badawczy to średnio 0,5 metra głębokości. Dalsze warstwy można skontrolować poprzez włożenie urządzenia do niewielkich wykopów. Geolodzy wykonują trzy pomiary, aby następnie wyliczyć wynik. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku gruntów pod posadzki, fundamenty oraz drogi.

Druga metoda to wykorzystanie cylindra wyciskanego, który zagłębia się całkowicie w podłożu, a następnie wyciąga wraz z częścią podłoża. Grunt następnie zabezpiecza się i poddaje badaniom laboratoryjnym. Znacznie częściej stosowany jest jednak ostatni sposób, czyli sondowanie dynamiczne DPL bądź DPSH. Jego zasięg skuteczności wynosi 6-10 metrów lub w przypadku drugiego z wymienionych nawet 20 metrów. Sprawdza się szczególnie w przypadku nasypów drogowych, a polega na coraz głębszym umieszczaniu końcówki urządzenia w gruncie pod wpływem stałej energii uderzenia.

Skutki badań

Otrzymane wyniki, jak zostało już wcześniej wspomniane, pozwalają określić, czy grunt został właściwie przygotowany i odpowiada założeniom projektowym. W razie nieprawidłowości inwestor ma szansę podjąć odpowiednie kroki do poprawienia zagęszczenia podłoża lub poprawy stabilizacji, nim rozpoczną się prace murarskie. Profesjonalnie przeprowadzona kontrola pozwala zapobiec przede wszystkim nieprawidłowemu osiadaniu obiektu w przyszłości. To w efekcie może przynieść niepożądane pęknięcia lub inne deformacje, które mogą poważnie wpłynąć negatywnie na całą konstrukcję oraz możliwość bezpiecznej eksploatacji. Zlecenie kontroli zagęszczenia gruntu pozwala przede wszystkim zaoszczędzić koszty usuwania ewentualnych późniejszych problemów.