Prace wykończeniowe to ostatni krok budowy, nie wliczając oczywiście meblowania. Będąc na tym etapie, zwykle chcielibyśmy, aby przebiegł on szybko i sprawnie. Szczególnie wtedy, kiedy chcemy jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu. Które czynności będą wchodziły w zakres kompleksowego wykończenia budynku i w jakiej kolejności powinny być wykonywane?

W jakiej kolejności wykonywać prace?

Kolejność prac wykończeniowych na niektórych etapach może ulegać zmianie. Jednak specjaliści z firmy budowlanej SANREMBUD wspominają, że optymalnym schematem jest podążanie według poszczególnych kroków:

  1.      Ściany działowe – to ostatni dzwonek na to, aby zmodyfikować wnętrze pod kątem wyznaczonych pomieszczeń. Ściany wykonane z płyt bardzo łatwo dodać nawet wtedy, gdy budynek został już w całości wybudowany.
  2.      Układanie instalacji – żeby wyglądała estetycznie, konieczne jest poprowadzenie jej już na samym wstępie prac wykończeniowych. W ten sposób mogą zostać ukryte w kolejnych etapach.
  3.      Podkład podłogowy – ułożenie termoizolacji, szlichty cementowej itd.
  4.      Tynkowanie ścian i sufitów – powierzchnie powinny być idealnie równe i gładkie. Często stosuje się również gładzie. Po tynkowaniu można założyć parapety wewnętrzne.
  5.      Wylewki samopoziomujące – ostatni etap tzw. prac mokrych. Po ich wyschnięciu wnętrze należy posprzątać.
  6.      Suche tynki oraz montaż sufitów podwieszanych.
  7.      Układanie glazury – czasami konieczne jest odczekanie, szczególnie w przypadku płytek ściennych. W przypadku ścian betonowych mogą to być nawet 3 miesiące!
  8.      Gruntowanie i malowanie ścian.
  9.      Montaż parkietu oraz paneli podłogowych.
  10.      Montaż sprzętów AGD oraz RTV.

Jeden wykonawca czy kilku?

Wybierając ekipę budowlaną do przeprowadzenia wszystkich prac wykończeniowych, warto zdecydować się na taką, która zajmie się wykonaniem jak największej ilości zadań. Niektóre firmy budowlane świadczą kompleksowe usługi – od przygotowania instalacji elektrycznej aż po malowanie ścian. Im więcej specjalistów, tym trudniej o zachowanie odpowiedniego porządku. W przypadku usterek trudno znaleźć później winnego. Szczególnie w przypadkach, kiedy dwie różne firmy zajmują się wykonywaniem po sobie tych samych elementów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze ustalenie zakresu czynności i wypytanie usługodawcy, czy będzie w stanie wykonać wszystkie niezbędne czynności. Trzeba jednak uważać na amatorów, którzy oferują kompleksowe usługi budowlane, jednak nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do poszczególnych etapów wykończenia.