Coraz większa liczba inwestorów decyduje się na budowę domu w technologii energooszczędnej. Ma to wpływ nie tylko na zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z ogrzewaniem budynku, ale także znaczenie dla ochrony środowiska. W tym aspekcie istotna jest odpowiednia szczelność, którą uzyskuje się nie tylko przez dobór odpowiednich materiałów, ale również poprawnie wykonaną warstwę izolacyjną.

Czym jest dom energooszczędny?

To przede wszystkim budynki, które od tradycyjnego budownictwa wyróżnia niskie zapotrzebowanie na energię do ich ogrzania, wentylacji, chłodzenia, jak również podgrzania ciepłej wody użytkowej. Parametr wskazujący na energooszczędność domu to wskaźnik energii pierwotnej (EP), odnoszący się do ilości energii nieodnawialnej potrzebnej do komfortowej eksploatacji danego obiektu. W przypadku omawianych budynków wartość takiego atrybutu nie powinna być większa niż 40 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku. To oznacza spore oszczędności dla mieszkańców, chociażby zważając na co najmniej trzykrotnie mniejszy koszt ogrzewania w porównaniu z domem zbudowanym według tradycyjnej techniki.

Jaki materiał na ściany?

Znaczne ilości ciepła, które powstają wewnątrz domu, uciekają właśnie przez ściany. Budowa energooszczędnych obiektów opiera się przede wszystkim na ich skrupulatnej konstrukcji bez mostków termicznych, dlatego warto zatrudnić fachową ekipę, na przykład z firmy budowlanej Mayya z Lublina. Mury budynku powinny być trójwarstwowe i wykonane z takich materiałów jak między innymi: silikaty, ceramika budowlana lub keramzytobeton. W tej technologii dobrze sprawdzają się również projekty szkieletowych domów drewnianych. Można zastosować także technikę ścian jednowarstwowych, ale w takiej sytuacji najlepiej wybrać do ich wzniesienia beton komórkowy. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych do przegród powinien być podyktowany przede wszystkim ich niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Czy izolacja ma znaczenie?

Tak jak zostało już to opisane wcześniej, w budynkach energooszczędnych niebagatelną rolę odgrywa ich należyta szczelność. Tylko dzięki niej można utrzymać wytworzone ciepło wewnątrz bez większych jego start. A w tym właśnie pomaga dobra termoizolacja ścian, dachu oraz stolarki otworowej podczas budowy domu. Do ocieplenia fundamentów najczęściej wykorzystuje się płyt styropianowe, natomiast dachu – stropu wełnę mineralną. W przypadku montażu okien oraz drzwi dobrze wykorzystać technikę osadzenia ich na ciepło, czyli z wykorzystaniem pianki montażowej oraz taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Najważniejsza jest jednak staranność wykonania izolacji całego budynku, w szczególności w miejscach styku poszczególnych elementów konstrukcyjnych, na przykład: płyty balkonowej ze stropem lub nadproża okiennego ze ścianą.