Z dnia na dzień coraz więcej osób decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych. To nie tylko wygodny sposób pozyskania darmowej ze słońca, ale także wyzwanie dla montażystów. Panele muszą być przymocowane do podłoża stabilnie i pod odpowiednim kątem, aby były w stanie jak najefektywniej pozyskiwać energię i nie stanowiły zagrożenia. Jakie są sposoby montowania paneli fotowoltaicznych an dachu? Zapraszam do lektury.

Z jakich materiałów wykonane są stelaże konstrukcyjne pod panele?

Panele fotowoltaiczne mocowane są do dachu za pomocą specjalnych stelaży, których są różne rodzaje. Najpierw jednak prześledźmy materiały, z jakich się je produkuje. Są trzy rodzaje konstrukcji. Pierwsze są wykonane w całości z metali nierdzewnych takich jak stal nierdzewna czy aluminium. Drugi rodzaj to stal ocynkowana ogniowo i aluminium, a połączenia wykonane są ze stali nierdzewnej. Trzeci rodzaj konstrukcji wykonany jest w całości ze stali ocynkowanej ogniowo. Spotyka się także niekiedy konstrukcje wykonane z ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego, ale i ze stali galwanizowanej. Konstrukcje ze stali oraz montaż paneli fotowoltaiczny oferuje firma Monbud Paweł Załęcki.

Jakie są sposoby montażu paneli na dachu płaskim?

Jest kilka systemów montażu do dachów płaskich. Wszystko zależy od nośności konstrukcji, wymagań producenta i rodzaju powierzchni, do której mocowany jest cały system. Cała konstrukcja musi być zamocowana pod odpowiednim kątem, stąd konieczność dociążenia. System montażu bez konieczności balastu to specjalna konstrukcja wzbogacona o bloczki betonowe, które mocuje się do dachu. W ten sposób cała konstrukcja jest maksymalnie odporna na działanie wiatru, co jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa.

 

Kolejny system wymaga obciążenia z betonu. Używane do tego są na przykład bloczki fundamentowe, którymi dociąża się całą konstrukcję. Na rynku dostępne są też specjalne konsole, do których mocuje się panele. Wykonane są przeważnie z tworzywa sztucznego i wypełnia się je balastem w postaci żwiru, kamieni lub bloczków betonowych. Jeśli dach wykonany jest z płyty żelbetowej, panele fotowoltaiczne mogą być zamocowane na konstrukcji wspornej zamontowanej na stalowej ramie bezpośrednio do dachu.

Jak montuje się panele do dachu skośnego?

Inaczej wygląda montaż paneli fv do dachu skośnego. Jeśli pokryty jest blachodachówką, można zamocować specjalne aluminiowe szyny montażowe, które są mocowane do krokwi za pomocą śruby dwugwintowej, dzięki czemu można regulować wysokość całego układu. Jeśli zaś dach pokryty jest dachówką ceramiczną, całość montuje się za pomocą regulowanych uchwytów. Jeśli z kolei dach pokryty jest blachą trapezową, stosuje się specjalną szynę, a panele montuje się za pomocą kleju.

Jak montuje się panele na wolnym terenie?

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest też tworzenie farm słonecznych na wolnym terenie. Można w ten sposób wykorzystać nieużywaną działkę lub tereny poprzemysłowe, a także takie, na których nie można stawiać zabudowań. Nie wymagają one stawiania skomplikowanych budowli, a jedynie osadzane są w gruncie przy pomocy kafara lub na betonowym fundamencie. Stosuje się wtedy konstrukcje jedno- lub dwunożne.