Na rynku dostępna jest bogata oferta okien. Dlatego czasami wybór najlepszego produktu nie jest łatwy. Okna plastikowe charakteryzują się niską ceną i są łatwo dostępne. Jednakże okna drewniane mają w sobie to coś, są naturalne, a ponadto przyjazne dla użytkownika. Cieszą się popularnością nie tylko wśród miłośników tradycyjnych rozwiązań. Są droższe, ale godne uwagi. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalety takiej stolarki.

Naturalność i walory estetyczne

Okna drewniane charakteryzują się naturalnością. Co więcej, takie rozwiązanie jest niezwykle przyjazne dla domowników, pozwala na kontakt z przyrodą we własnym domu. Bardzo ważne są również walory dekoracyjne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okien lazurowych. W tego rodzaju oknach dostrzec można naturalne usłojenie drewna. Warto podkreślić, że odpowiednia konserwacja i pielęgnacja materiału sprawią, że okna drewniane przetrwają kilkadziesiąt lat.

Okna drewniane są odporne na działanie temperatury

Okna drewniane są bardziej odporne na zmiany temperatury. Produkt nie odkształca się pod wpływem czynników atmosferycznych. Co więcej, działanie wysokiej temperatury nie powoduje, że wytwarzają się niebezpieczne dla zdrowia substancje. W związku z tym okna drewniane nie zmniejszają szans na skuteczną ewakuację osób podczas pożaru.

Okna drewniane zapewniają lepszą infiltrację powietrza

Kolejną korzyścią, jeśli chodzi o okna drewniane, jest znacznie korzystniejsza infiltracja powietrza niż w przypadku produktów z PVC. Warto podkreślić, że okna drewniane są bardziej wytrzymałe. Dlatego stanowią skuteczniejsze zabezpieczenie przed włamaniem. Drewno charakteryzuje się jednorodną strukturą, a zainstalowane wkręty od zaczepów pracują całą płaszczyzną. Utrudnia to ich sforsowanie – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Maro Maciej Wróbel, która zajmuje się sprzedażą i montażem drzwi, okien, rolet, żaluzji, a także innych produktów.

Nie wywierają szkodliwego wpływu na środowisko przyrodnicze

Drewno to materiał naturalny, dlatego okna drewniane nie wywierają niebezpiecznego wpływu na środowisko przyrodnicze. Co więcej, parametry izolacyjności okien drewnianych sprawiają, że zużywa się mniej ciepła i energii. Przy produkcji takich okien ponosi się niższe nakłady energii. W konsekwencji oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na energię, która nie zawsze jest wytwarzana w sposób przyjazny dla otoczenia przyrodniczego. Okna drewniane mogą być także oddane do recyklingu, dlatego są bezpieczniejsze niż produkty z tworzyw sztucznych.