Wszelkiego rodzaju betonowe konstrukcje, z których powstają na przykład wiadukty nigdy nie powstałyby bez zastosowania specjalnych szalunków umożliwiających im dokładne uformowanie. Czasem nawet możemy zobaczyć jak budowlańcy przed wylaniem betonu tworzą formy z różnych materiałów, które właśnie są szalunkami. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

Czym jest szalunek?

Szalunek jest to rodzaj konstrukcji tworzonej na potrzeby danej budowy, której celem jest umożliwienie mieszance betonowej lub żelbetowej utworzenia określonego wcześniej kształtu. Do tworzenia konstrukcji szalunkowych możemy wykorzystywać różnego rodzaju materiały takie jak płyty metalowe, sklejka wodoodporna czy wreszcie drewno.

Jakie są rodzaje szalunków?

Szalunki wykorzystywane są do wielu prac budowlanych i dlatego dzielimy je w następujący sposób:

  • Szalunki stropowe - Są to konstrukcje, które możemy podzielić na podpory, dźwigary lub tak zwany stolik szalunkowy i odpowiadają one za podtrzymywanie stropów. Podczas szalunkowania bardzo ważne jest tutaj równomierne rozmieszczenie stempli (podpór), a także dokładne ułożenie na nich płyt szalunkowych tak, aby można było wykonać zbrojenie i wlać w tę konstrukcję mieszankę betonu.
  • Szalunki ścienne - Tego rodzaju szalunki, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są podczas budowy czy też zabezpieczania wszelkich otworów tworzonych w ścianach. Jednym z typów miejsc, do których stosuje się szalunki ścienne, są nadproża przy otworach drzwiowych i okiennych, a szalunki te w zależności od gabarytów możemy podzielić na lekko gabarytowe, które budowane mogą być w sposób manualny oraz średnio gabarytowe, których rozmiary oraz stopień ciężkości wymaga przy ich budowaniu zastosowania dźwigu.
  • Szalunki słupowe - Jest to rozwiązanie, które stosuje się podczas budowy wszelkiego rodzaju konstrukcji słupowych takich jak na przykład kolumny podtrzymujące lub zdobiące dany obiekt.
  • Szalunki do wykopów - Są to szalunki, które mają za zadanie ochronę wykopu przed zasypywaniem, co w znacznym stopniu utrudniło oraz spowolniło by postęp prac budowlanych lub instalacyjnych.

W jaki sposób układa się szalunki?

Praca polegająca na układaniu szalunków, czyli szalunkowanie czy też deskowanie dzieli się na inwentaryzowane, które polega na zastosowaniu elementów umożliwiających ich ponowne wykorzystanie lub indywidualne, które tworzone jest tylko na potrzeby jednej budowy i zaraz po wylaniu mieszanki betonowej zostaje ono zdemontowane.

Skąd wziąć szalunki?

Wysokiej klasy konstrukcje szalunkowe ścienne bądź stropowe możemy wypożyczyć lub zakupić w firmie Stemp-Bud s.c.