Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o sposób ogrzewania domu. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja gazowa, która bezdyskusyjnie wyróżnia się wieloma zaletami, lecz nie tylko. O tego typu instalacji możemy powiedzieć, że jest na pewno wygodna. Jednak podejmując decyzje o zdecydowaniu się na nią, musimy się liczyć z wysokimi kosztami, które są związane z jej budową w domu. Czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie? Dlaczego tak lub nie? O tym w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do przeczytania.

Kilka słów o sposobach i cenach ogrzewania

W obecnych czasach możemy się spotkać z takim przekonaniem, które mówi, że ogrzewanie gazowe to rozwiązanie, na które możemy się zdecydować tylko w jednym przypadku - wtedy, gdy na naszej działce jest możliwość podłączenia do sieci gazowej, co jednak nie do końca jest prawdą i rzeczywistość kształtuje się inaczej. Co ważne, instalacja gazowa może współpracować ze zbiornikiem gazu płynnego, który jest umieszczony na zewnątrz domu. Jednak nie zapominajmy o tym, że tego typu pracami powinna się zajmować profesjonalna firma, do których zaliczamy np. Centralgaz.

Warto jeszcze tutaj dodać, że tak jak już wyżej wspomnieliśmy, sama budowa tej instalacji wiąże się z dość wysokimi kosztami związanymi z zakupem kotła gazowego, jak i przyłącza. Musimy się nastawić na to, że sama eksploatacja będzie droższa, niż byłoby to w przypadku np. pompy ciepła.

Nie zapominajmy także o zastosowaniu instalacji gazowej, które wiąże się z kilkoma formalnościami. Wiedząc o tym, że istnieje możliwość przyłączenia do sieci, powinniśmy złożyć konkretny wniosek do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Jeśli już je otrzymamy, to ważne - w ciągu roku musimy podpisać umowę o przyłączenie do niej, a następnie uzyskać decyzję o pozwolenie na budowę instalacji. Oczywiście - niezbędne jest również zaprojektowanie oraz uzgodnienie projektu ogrzewania gazowego.

Jakimi zaletami i wadami wyróżnia się instalacja gazowa?

Zacznijmy może od mniej przyjemniej kwestii, jaką są wady instalacji gazowej, lecz o kilku zdążyliśmy już wspomnieć. Budowa tego rodzaju instalacji wiąże się z wysokimi kosztami, jak i wieloma formalnościami, które są związane z całym procesem instalacji. Do jej wad zaliczamy również dostępność - gdyż może się okazać, że przyłączenie gazowe będzie po prostu niemożliwe.

Zdecydowanie się na
ogrzewanie gazowe to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wygodzie systemu grzewczego. Powód jest prosty - paliwa stałe wymagają regularnych wizyt w kotłowni oraz magazynowania materiału opałowego, natomiast instalacja gazowa tego nie wymaga. Jako dodatkowy atut możemy tutaj dodać czystość procesu spalania gazu.

Na sam koniec warto dodać kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele zalet, ale są także wady instalacji gazowej. Podjęcie decyzji o zdecydowaniu się na ogrzewanie gazowe powinno być w pełni przemyślane, a także powinniśmy pamiętać, że wiąże się to z niemałymi kosztami, lecz z pewnością z wieloma korzystnymi atutami.