Blog Panoramy Firm

Kamienie ozdobne – rodzaje i zalety ich stosowania

Materiał partnera
2019-08-19
Źródło: gettyimages

Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie naszego ogrodu, warto zainwestować w ozdobny kamień ogrodowy. Materiał ten idealnie komponuje się z pozostałymi elementami znajdującymi się w ogrodzie tworząc elegancki wystrój. Wybierając odpowiedni kamień ogrodowy do ogrodu musimy zastanowić się, który jego rodzaj będzie najlepiej pasował wśród naszej zieleni. Na szczęście sprzedawcy kamieni ogrodowych posiadają wiele rodzajów tego produktu.

Popularne rodzaje kamieni ozdobnych

Kamienie ogrodowe cieszą się dużą popularnością między innymi dlatego, że doskonale wpasowują się niemalże w każdym ogrodzie. Ze względu na naturalne pochodzenie kamieni, materiał ten dobrze współtworzy klimat ogrodów wraz z innymi jego elementami, np. roślinami. Ze względu na budowę, kamienie ogrodowe podzielić można na:

      ·        żwiry i otoczaki,

      ·        łupek,

      ·        grys,

      ·        dzikówkę.

Żwiry i otoczaki to jeden z najchętniej wybieranych materiałów ozdobnych do ogrodów. Cechują się one obłym kształtem i pozbawione są ostrych, wystających krawędzi. Otoczaki powstają na dwa sposoby. Pierwsza metoda to powstawanie naturalne. Naturalnie stworzone otoczaki formowane są przez płynącą wodę, która z drobnym piaskiem szlifuje kamień. Drugi sposób na pozyskiwanie tego rodzaju kamienia ozdobnego to metody mechaniczne. Do produkcji otoczaków wykorzystuje się duże bębny. W nich kamienie wraz z piaskiem ścierają się, czego efektem jest powstanie otoczaków.

Wśród tych materiałów dostępnych u sprzedawców, np. w firmie Lewidal z Bielska w województwie Wielkopolskim, największą popularnością cieszy się otoczak grecki. Kamień dekoracyjny Thassos cechuje się bardzo efektownym białym kolorem. Należy jednak pamiętać, że w celu utrzymania takiego koloru przez długi czas, kamień musi zostać zaimpregnowany. Ich wytworzenie zajmuje sporo czasu, a także potrzeba użyć specjalistycznych maszyn, w związku z tym kamienie te są dość drogie.

Innym dość popularnym kamieniem ozdobnym jest bazaltowy szary otoczak. Materiał, z którego wykonane są te kamienie ogrodowe cechuje się bardzo dużą twardością. Z bazaltu wytwarza się grafitowe otoczaki. Ich obróbka nie należy do łatwych i szybkich, dlatego wpływa to na wysoką cenę tych kamieni.

Ostatnim popularnym rodzajem otoczaków są otoczaki czerwone. Powstają na skutek mechanicznego procesu otoczania, a wykonuje się je z marmuru. Zazwyczaj na ich czerwonej lub bordowej powierzchni znajdują się białe żyłki, które są charakterystyczne dla marmuru naturalnego. Ten rodzaj kamieni może stanowić świetny dodatek do otoczaków białych i grafitowych.

Zalety wykorzystywania otoczaków w ogrodzie

Stosowanie otoczaków w ogrodzie ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że otoczany kamień ozdobny poprawia wygląd ogrodu. Dzięki temu materiałowi można w łatwy sposób wyróżnić rabaty z roślinami na tle pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie. Poza tym te kamienie dekoracyjne można wykorzystać do odcinania rabat, zamiast używać do tego kostki brukowej. Kostka brukowa z pewnością psuje nieco walory estetyczne ogrodu, natomiast otoczaki jeszcze bardziej podkreślą elegancję tego miejsca. Należy pamiętać o tym, żeby w tym celu stosować kamienie o wielkości powyżej 5 cm.

Kolejną zaletą tych kamieni ozdobnych jest łatwość przepuszczania przez nie wody do podłoża. W szczególności ma to znaczenie w porach suchych, kiedy rośliny potrzebują wody. Ponadto kamienie ozdobne są trwałe oraz odporne na działanie silnych wiatrów, które nie spowodują wywiania ich, co zdarza się w przypadku korzystania z kory naturalnej.